Александр Алимов

Draugi! Gruzija ir vēl tā skaistule. Kamēr visa pasaule trako no koronavīrusa, es nolēmu parādīt Jums Gruzijas krāšņumu. Bet ne vienkāršu skaistumu, satriecošus Gruzijas skatus no putnu lidojuma. Nu, precīzāk, no drona augstuma, nav starpības.

Pēdējo triju gadu laikā es apmeklēju Gruziju jau 4 reizes, un nedomāju apstāties. Novēlu to pašu arī jums! Ticiet, daudz manu draugu un paziņu jau ir apmeklējuši Gruziju. Un visiem patika. Tie, kurš tur bija vienu reizi, vēlas doties uz Gruziju atkal un atkal.

Šajā publikācijā centīšos paskaidrot kāpēc. Tiem, kas domā par ceļojumu uz Gruziju, lūk, manas publikācijas par to, kā lēti tikt un kur dzīvot Gruzijā. Kā arī mans pašu interesantāko un ievērojamāko vietu tops.

Aiziet! Tas ir skatu tornis rezervātā Sataplija, 20 minūšu braucienā no Kutaisi pilsētas.

Skaidra lieta, ka uz šejieni jābrauc saulrietā, jo skati te ir satriecoši. Par visiem mūsu piedzīvojumiem, kā arī padomi un maršruti pa nedēļu Adžārijā, Svanetijā un Imeretijā lasiet šeit.

Tas ir pats ērtākais un skaistākais Gruzijas maršruts no Kutaisi pilsētas lidostas, uz kurieni lido avio kompānijas Wizzair no Rīgas, Viļņas un Tallinas. Nākamajās publikācijās pastāstīšu, kurp doties ceļojumā pa Gruziju no Tbilisi pilsētas lidostas, uz kurieni ir tiešie avio kompānijas airBaltic reisi no Rīgas.

Skatu tornim ir caurspīdīga grīda. Lejā ir simts metru dziļš bezdibenis. Vai aptuveni tik dziļš. Kam ir bail no augstuma (man ir bail) tad baisi. Mūs taču viegli ceļi neinteresē :)))

Klosteris Mocameta arī ir netālu no Kutaisi, tikai 5-7 km no pilsētas. Klosteris atrodas ļoti gleznainā iezī pie upes līkloča. No grēdas otrās puses ir cita Gruzijas kristiešu svētvieta  – slavens Gelati klosteris:

Blakus Kutaisi, tas ir, divu stundu braucienā, atrodas arī galvenais Gruzijas Melnās jūras kūrorts – Batumi. Ja atlidojat uz Kutaisi, tad noteikti jāapmeklē Batumi. Brīnišķīga pilsēta. Arhitektūra ir fantastiska. Cilvēki – vienkārši mēris. Ēdiens – pirkstus var apēst. Pat kafija nevis turku, bet adžāru gaumē. Gela, draudziņ, sveiciens no Latvijas! Starp citu, ja jums uzrādīsies draugs no Gruzijas, tad ziniet, tas ir uz visu mūžu! Te apkārt ir kalni, jūra un reāli kalnaina Adžārija.

Batumi – pilsēta, kura attīstās tik strauji, ka es, esot Gruzijā katru gadu, reizēm pat divreiz gadā, apbrīnojami, vai tas vispār ir iespējami!?

Lūk, kalnaina Adžārija. Uz šejieni var braukt jebkurā gadalaikā, pateicoties maigam subtropiskam klimatam. Pat ziemā laiks ir lielisks Batumi un Adžārijā, temperatūra reti pazeminās zemāk par 10 grādiem siltuma. Bet decembrī var būt pat +20. Bet kalnos, protams, vēsāk.

Kādreiz gruzīni īstenoja ļoti pareizu koncepciju. Viņi padarīja Batumi par azartspēļu centru, par tā saucamo Gruzijas Lasvegasu. Ņemot vērā, ka blakus musulmaņu Azerbaidžāna, Turcija un Irāna, kur azartspēles ir aizliegtas Korānā, gruzīni labi pelna Batumi kazino.

Viesnīcas, debesskrāpji un mikrorajoni aug kā sēnes pēc lietus. Vecās ēkas (veselus kvartālus) nojauc, to vietā stājas mūsdienu viesnīcas un daudzdzīvokļu mājas. Interesanti, vai pēc kāda laika paliks kolorīta Vecais Batumi?

Katru sezonu aptuveni pusotra miljona tūristu atstāj labu naudu 200 tūkstošajā Batumi, un  līdz ar to pilsēta strauji attīstās. Tik strauji, ka katru gadu tā ļoti mainās:

Blakus Kutaisi, t.i., stundas braucienā, ir vēl viena varena vieta – Okaces kanjons. Lūk, vietējais skatu tornis no puskilometra augstuma:

Un šādi izskatās pats kanjons un kājceliņš:

Mēs tikām biezā miglā:

Apmēram 4,5-5 stundu braucienā no Kutaisi atrodas Svanetija – viens no skaistākajiem un grūti pieejamākajiem Gruzijas reģioniem. Daudzus tūristus Svanetija piesaista ar ledāju Šhara:

Bet arī pārējās Svanetijas kalnu ainavas ir burvīgas, te ir ko darīt un paskatīties:

Galvenais šo vietu tūristu magnets ir Ušguli ciems. Paskatieties, cik skaisti! Tas ir viens no augstākajiem kalnu ciemiem Eiropā, kur pastāvīgi dzīvo cilvēki. Vienmēr apskaužu vietējos, kuri dzīvo tik brīnumainās vietās. Ļoti iedvesmojoša vieta.

Daži ceļotāji tiek uz šejieni, bet tas ir tā vērts:

Slaveni svana torņi, kuru uzcēla svani, tāpēc tāds nosaukums šim brīnišķīgajam novadam:

Svanetijas kalnu serpentīni:

Rudens Svanetijā – tas ir ļoti skaisti, ticiet man. Labākais apmeklējuma laiks ir oktobra vidus un nogalē.

Augstums ap 3300 metriem, mēs atrodamies jaunā Svanetijas kalnu slēpošanas kūrortā:

Redzat baznīcu? Es arī nepamanīju uzreiz:

Vai nav pasakaini?!

Gruzijas kalnu ceļi:

Turpinām ceļojumu. Tā ir Kaukāza vislielākās Inguras HES ūdenskrātuve pa ceļam uz Svanetiju:

Vieta ir ļoti skaista, visvairāk neīstās ūdens krāsas pēc. HES dambja augstums ir gandrīz 275 metri.

Bet tas ir vēl viena ūdenskrātuve, tuvu Žinvali pilsētiņai pa ceļam uz vēl vienu skaistāko un arī grūti pieejamāko Gruzijas reģionu – Hevsuretiju.

Šeit, Ženvali ūdenskrātuvē bijām saulriektā:

Tālāk mēs vērojām neatvairamos skatus pa ceļam uz vienu no Gruzijas Lāču stūriem – Šatili ciemu Hevsuretijā.

Lūk, pats Šatili – pilsēta cietoksnis Gruzijas ziemeļos, pie pašas robežas ar Čečeniju. Sīkāk par šo interesantu un skaistu vietu es rakstīju šeit.

Bet tas ir Muco cietoksnis, netālu no Šatili, par kuru es noteikti stāstīšu citās publikācijās.

Cietoksnis atrodas uz kalna terases vairāk par 2000 metru augstumā:

Ne tikai Svanetijā ir torņi, bet arī šeit, Hevsuretijā, un vispār visur, kur ir kalni. Agrāk šādi torņi bija par ātras informācijas nodošanu. Grūti pieejamās kalnu vietās tikai šādi varēja ātri paziņot par tuvojošos ienaidnieku.

Teikšu godīgi, ceļš uz Hevsuretiju ir garš, dārgs un grūts. Bet tas ir tā vērts. Tā ir viena no skaistākajām vietām Gruzijā, kuru vēl nav skarusi masveida tūrisms.

Palūkojieties – cik skaisti! Esmu jau bijis daudzās vietās, bet šādus skatus reti kur var ieraudzīt:

Nokļūt uz Hevsuretiju un Šatili ir vēl grūtāk un ilgāk nekā uz Svanetiju. Ap 5-8 stundām ar auto. Pa ceļam jūs priecēs apburoši skati, nenožēlosit:

Viena no skaistākajām kalnu pārejām:

Turpinām ceļojumu. Vēl viens interesants maršruts no Kutaisi – balneoloģiskais kūrorts Sairme. No Kutaisi apmēram 2,5-3 stundas ar auto. Pa ceļam vērojām neaprakstāmo kalnu zaļumu, kas saviļņo sirds. Re:

Mums atkal bija paveicies, braucām uz Sairme stiprā, biezā miglā:

Lūk, tādu es redzēju Gruziju no putnu lidojuma, un ne tikai. Starp citu, lūk, mūsu filma ceļojums no Svanetijas, Imeretijas un Adžārijas:

 

Protams, tās nav visas vietas Gruzijā, kuras var apmeklēt no Kutaisi. Turpmāk stāstīšu arī par interesantām vietām Gruzijā. Pēc manas draudzenes vārdiem, uz Gruziju varot atbraukt katras brīvdienas, Genacvale! Un tā tiešām ir.

P.S. Sociālajos tīklos mani var atrast Facebook un Instagram. Piesakieties TravelBlog atjauninājumiem un lasiet par ceļojumiem Baltijas valstīs un visā pasaulē, jūs gaida daudz interesanta! Lasiet, sekojiet, komentējiet un dalieties savā pieredzē. Pateicos par foto Ivars Utināns. Citas manas publikācijas var redzēt šeit.

Tāpat var sazināties ar mani, ja jūs interesē sadarbības jautājumu šajā portālā. Piedāvājam kompleksa mārketinga apkalpošanu un konsultācijas jūsu ceļojuma biznesam portālā, emuāros, presē, sociālajos tīklos un citos plašsaziņas līdzekļos. Latvijā, Lietuvā un ne tikai. Veidojam jebkuras sarežģītības fotogrāfijas, audio, videokontentu. Ja vēlaties parunāt par šo tēmu, tad jums uz šejieni: alexander@travelblog.lv