Александр Алимов

Draugi! Pēdēju 2,5 gadu laikā esmu pavadījis Gruzijā vairāk par četrām nedēļām jeb aptuveni mēnesi. Steidzos dalīties pieredzē ar jums par šo valsti. Sen esmu gribējis tur nokļūt, precīzāk, tiklīdz avio kompānija Wizz Air atvēra regulārus reisus no Viļņas uz Gruzijas pilsētu Kutaisi. Patlaban avio kompānija piedāvā lidojumus no Rīgas, Viļņas un Tallinas uz šo pilsētu.

Lieta ir tāda, ka slikti jūtos karstā laikā, un sākumā skatījos uz Gruziju kā uz kalnu slēpošanas kūrortu ziemā. Sen bija sapnis aizbraukt uz kalnu slēpošanas kūrortu paslēpot. Citi varianti bija: gan Itālija, gan Austrija, gan Polija, gan Slovēnija. Nebija jēgas pārmaksāt par Austriju un Itāliju kā par kalnu slēpošanu, jo es nekad nebiju slēpojis, un tāpēc nezinu, vai tas man patīk vai ne.

Tāpēc sākotnēji es skatījos divus budžeta variantus: Slovēnijas kalnu slēpošanas kūrortu Popradu, uz kurieni ziemā var ekonomiski izdevīgi (no 50-60 eiro par biļeti turp un atpakaļ) aizlidot no Rīgas un Gruzijas kalnu slēpošanas kūrortus.

Bet dzīve mēdz notikt savādāk. Šoreiz parādījās iespēja doties uz Gruziju nevis ziemā, kā gribēju, bet pavasarī, vasarā un rudenī. Uz Gruziju atbrauc divreiz vairāk tūristu nekā iedzīvotāju Gruzijā. Un šis skaits pastāvīgi pieaug. Tuvāko divu nedēļu laikā mēģināšu pastāstīt, kāpēc Gruzija kļuva par populārāku virzienu tūristiem no visas pasaules.

Bet sākumā pastāstīšu, kā nokļūt uz Gruziju maksimāli ekonomiski izdevīgi. Protams, mums visiem ļoti patīk komforts, mēs labprāt lidotu ar personīgiem privātlidmašīnām, ja vien to varētu atļauties. Kad ceļo daudz, tad mēģini taupīt. Tā kā visu ceļojumu “lauvas” daļa ir avio biļešu un mājokļa izdevumi, es vienmēr meklēju vislabākos variantus.

Šodien pastāstīšu, kā izdevīgi nokļūt uz Gruziju un tām konkrētajām vietām, kur es dzīvoju Gruzijā savos 4 braucienos. Starp citu ES pilsoņiem nav vajadzīga vīza uz Gruziju, par to var nelauzt galvu, tāpat tā nav vajadzīga Lietuvas un Igaunijas nepilsoņiem.

Uz Gruzijas galvaspilsētu un galveno pilsētu – Tbilisi var nokļūt no visām trijām Baltijas valstu galvaspilsētām – no Rīgas, Viļņas un Tallinas ar dažādām avio kompānijām ar pārsēšanos vai bez. Lūk, vislētākais lidojums no Rīgas uz Tbilisi uz 7-8 dienām jūlija mēnesī ar pārsēšanos Kijevā (tiešie reisi maksā dārgāk, īpaši sezonā) ar avio kompāniju FLY UIA:

Tiešie reisi diez vai maksās mazāk par 300 eiro par cilvēku par biļeti turp un atpakaļ. Avio kompānija airBaltic veic tiešos reisus no Rīgas. Lai nepārmaksātu, ES VIENMĒR cenšos lidot “ne sezonā”. Savos 4 braucienos es biju Gruzijā aprīlī, divas reizes oktobrī un vienu reizi tieši tūrisma sezonā – jūlija beigās.

Tam ir vairāki iemesli. Pirmkārt, man ļoti nepatīk karstums un mani neinteresē pludmales atpūta. Nē, protams, interesē, bet pludmalē es varu pavadīt ne vairāk par vienu-divām dienām. Griežas galva no bezdarbības, un es dodos meklēt piedzīvojumus.

Otrkārt, avio biļetes “ne sezonā” maksā ievērojami lētāk, piemēram, uz Gruziju reizēm pat 3-5 reizēs vai vairāk. Treškārt, nav tūristu pūļu, kad tu nevari brīvi paelpot, uztaisīt foršas fotogrāfijas utt. Ceturtkārt, bieži vien tūrisma sezonā cenas restorānos, par mājokli un citiem pakalpojumiem zibenīgi pieaug (arī Gruzijā).

Un tā tālāk pēc saraksta. Ir taču starpība: par biļeti turp un atpakaļ samaksāt 300-400 eiro vai 50-100 eiro? Tiesa, pēdējā laikā cenas pastāvīgi palielinās. Gruzija ir pieprasītākais virziens no Baltijas valstīm.

Pašus “gardākos” piedāvājumus var atrast pie Ungārijas budžeta avio pārvadātāja Wizz Air, lidojumi no Viļņas uz Kutaisi. Biļete uz aprīļa vidu, pērkot februārī, maksā tikai 20 vai 30 eiro, īsti tagad neatceros. Sekojiet avio kompāniju izpārdošanām!

Pat ņemot vērā, ka no Kutaisi par ceļu līdz Tbilisi vai Batumi (15 lari jeb ap 6 eiro) arī ir jāmaksā, tomēr tik un tā sanāk ietaupīt. Bet, ja jūs lidojat divatā vai četratā? Mans padoms: gribat ietaupīt ceļojumā uz Gruziju – lidojiet aprīlī – maijā vai oktobrī ar Wizz Air no Viļņas, Rīgas vai Tallinas uz Kutaisi. Taču tas ir mans personīgais viedoklis.

Tagad par mājokli. Vislabākā viesnīca, kurā es dzīvoju Gruzijā – tā ir Rooms Hotel Kazbegi. Labākā – tas nenozīmē pati dārgākā un grezna, bet gaisotnes un skatu pa logu ziņā. Šai viesnīcai ir 4*, atrodas Stepancmindas pilsētiņā, aptuveni 165 km no Tbilisi, pie Gruzijas militārā ceļa Kazbeka kalna pakājē. Šāds skats uz kalnu paveras pa manu apartamentu balkonu:

Dizaina viesnīca, kas katru padarīs traku. Apartamentu cenas nav pārāk lētas, īpaši Gruzijai, sākot no 150 eiro par nakti (aprīlī), un tie ir apartamenti ar logiem uz mežu, par skatu uz kalniem būs jāpiemaksā vēl. Sezonā cenas sākas no 300 eiro.

Viesnīcas iemītnieki pārsvarā ir ārzemnieki: bagāti vācieši, angļi, skandināvi un citi eiropieši. Viesnīcas popularitāte bukingā ir vairāk par 9 ballēm.

Šāds skats dārgi maksā. Bet, ja jūs ceļojat pa Gruziju, tad vienu divas naktis iesaku jums pavadīt šajā viesnīcā – neaizmirstami iespaidi. Sākot no restorāna un beidzot ar skatu pa logu:

Tbilisi es dzīvoju viesnīcā Holiday Inn Tbilisi. Arī cietais četrinieks. Viesnīcas “rozīnīte” ir baseins zem atklātām debesīm trešajā stāvā:

Par citiem bonusiem var uzskatīt labu restorānu un panorāmas logus no grīdas līdz griestiem apartamentos:

Un pat hallēs pie liftiem:

Lielisks risinājums ir koka grīda vannas istabās – fantastiskas taustes sajūtas. Un jā, par to visu jāmaksā. Vislētāko aprtamentu cena “ne sezonā” ir ap 130-150 eiro, sezonā – līdz 230 eiro/ nakts:

Viesnīca atrodas Tbilisi centrā. Uz jebkuru pilsētas malu var ātri un lēti nokļūt ar taksometru par 5-10 lari (2-4 eiro):

Vēl viena greznākā viesnīca, kur es dzīvoju Gruzijā, ir Crowne Plaza Borjomi. Kategorija –  5*. Pēc nosaukuma var saprast, ka tā atrodas Boržomi pilsētiņā.

Vairs nav ko piebilst. Labs piecinieks.

Viesnīca tika uzbūvēta pavisam nesen, tā ir vislielākā šeit, tās SPA centrs ir vislielākais Gruzijā (platība – vairāk par 2200 kv. m):

Vēl viena interesantākā vieta – Chateau Chikovani. Tā ir ģimenes viesnīca – muiža, kas pieder slavenai Gruzijas dzimtai – Čikovani. Apartamentu cenas ir 25-60 eiro robežās.

Muiža atrodas blakus Kutaisi pilsētai, gleznainā vietā kalnos, blakus kanjonam Okace, par kuru es vēl stāstīšu:

Šeit ir sava vīna darītava, kā arī savu īpašnieku ģenealoģiskais koks.

Šajā muižā mīt vēsture, bet īpašnieks Uči Čikovani, dižciltīgās ģimenes pēcnācējs, pats satiek dārgus viesus un cienā ar savu vīnu. Ļoti patīkama gaisotne.

Batumi, Gruzijas Melnās jūras galvenajā kūrortā es dzīvoju apartamentos My Batumi Apartments, vienā no trijām augstceltnēm Melnās jūras krastā. Viena nakšņošana vienistabas dzīvoklī studijā ar visu neieciešamo aprīlī maksā 30 eiro. Sezonā cena var sasniegt 100 eiro par nakti.

Apartamentos ir viss neieciešamais, tik tiešām viss, ieskaitot vannas piederumus un veļas pulveri:

Un te valda ideāla tīrība. Saimnieki, jauks ģimenes pārītis dzīvo par stāvu augstāk, tieši tāpēc viņi vienmēr var atrisināt jebkuras jūsu problēmas un palīdzēt.

Reitings bukingā kā pieczvaigžņu viesnīcai – 9,3. Taupīgi un labi. Ļoti iesaku.

Galvenā šo apartamentu priekšrocība ir skats pa balkonu:

Tāpat labs variants palikt Batumi – Colosseum Marina Hotel. Tā ir iepriekšējā fotogrāfijā labajā stūrī. Viesnīcā ir burvīgs āra baseins, simts metru no jūras. Varat paši izvēlēties, kur peldēties – jūrā vai baseinā. 5* viesnīca, taču, man šķiet, ka viesnīcas restorānam jāuzliek tikai 4*. Kopumā viesnīca ir prāva. Apartamentu cena ir no 125 eiro sezonā, divreiz lētāka “ne sezonā”.

Kaut gan šo skatu jūs varat dabūt par mazāku naudu hostelī, kas atrodas blakus augstceltnē, ar nosaukumu Rock Hostel First Line. Katra roka hosteļa istaba ir noformēta dažādu rokgrupu stilā, piemēram, mana istaba tika noformēta “Mašina Vremeni” stilā.

Vienas gultas cena hosteļa četrvietīgajā numurā aprīlī ir ap 7-8 eiro. Tas ir, par visu istabu, kur var dzīvot četratā, jūs samaksāsiet ap 30 eiro. Nav slikts variants par tādu mājokli taupīgai kompānijai vai individuālajiem ceļotājiem. Ņemot vērā, ka jums ir personīga vannas istaba un tāds pats lielisks skats uz jūru, kas atrodas 100 metros no mājokļa.

Tāpat kalnainā Adžarijā iesaku apmesties pie Suliko. Viņš tā arī saka: “Esmu Suliko kā filmā.” :))) Nakšņošanas cena viņa JiJi Guest House ir no 20 eiro par nakti, un par šo naudu jūs vēl baros. Nu, uzzināsit no tūristiem neizlutinātajiem gruzīniem, kas ir īsta gruzīnu viesmīlība. Šīs viesnīcas nav bukingā, bet tā ir vērta. Ak, jā! Sargājiet aknas! :)))

Mājoklis ir ļoti pieticīgs, bet īsts gruzīnu kolorīts jums ir garantēts, kā arī elpu aizraujoši skati pa Suliko balkonu:

Kutaisi divas reizes apmetos viesnīcā Best Western Hotel Kutaisi. Viesnīcai – var teikt, 3,5-4*. Labs variants, tās priekšrocība ir fantastisks panorāmas bārs uz jumta, kur var baudīt pilsētas ainavas saulrietos/ saullēktos un iedzert vīnu. Apartamentu cena ir 50-100 eiro apmērā “ne sezonā” un sezonā. Viesnīca ir nesen atvērta, te it ļoti tīri.

Starp citu, par mūsu piedzīvojumiem Svanetijā, Imeretijā un Adžarijā varat palasīt šajā rakstā. Tur it daudz interesanta.

Sairmā es dzīvoju Best Western Sairme Resort 4*. Viesnīca ir laba, ārā pie ieejas ir burbuļvanna ar minerālūdeni. Labākais variants, lai apmestos šajā balneoloģiskajā kūrortā. Cenas ir no 60 līdz 120 eiro. Sairmā nav daudz labu viesnīcu, tātad rezervējiet iepriekš:

Viesnīca atrodas ļo-o-o-oti skaitā vietā.

Ceļā no rietumu uz austrumu Gruziju var apmesties Nikolaza Vačeišvili viesu namā vai viesnīcā Ateni. Nika ir bijušais Gruzijas kultūras ministrs, kurš sāka nodarboties ar vīna darīšanu un dzimtajā pilsētā uzbūvēja viesnīcu un viesu namu. Cenas ir no 50 eiro par nakti ar brokastīm viesnīcā. Viesu namā ir mazliet lētāk. Neaizmirstamas sarunas ar Nikolazu ir garantētas, ja vien viņš būs uz vietas. Kādreiz pastāstīšu par šo vietu sīkāk. Te ir ļoti fantastiski. Turklāt jūs varēsit pagaršot vienu no labākajiem vīniem, ko esmu dzēris Gruzijā.

Vīna dārzs stiepjas tieši pie mājokļiem.

Galvenajā pilsētā Svanetijā, turpmāko ceļojumu sākumpunktā par pašu labāko viesnīcu tiek uzskatīta Tetnuldi Hotel. Bet tas tikai uzskatīts par to. Serviss nav tik labs, cena un kvalitāte arī, cenas no 100-150 eiro atkarībā no sezonalitātes un viesnīcas aizņemtības. Vienīgais neapstrīdamais pluss ir panorāma. Skatu vieta, labāku jūs diez vai atradīsit. Kaut gan Svanetija ir viens pilns, gleznains skats:

Savā pēdējā braucienā dzīvoju pati vienkāršākajā viesnīcā, grūti pieejamā kalnu ciemā Šatili Hevsureti. Viesnīca ir pavisam vienkārša, lauku māja, 7 eiro bez ēdināšanas un ap 13 eiro ar brokastīm par cilvēku. Šis variants der lielai kompānijai, ja jūs vēlaties, lai jūs netraucētu tūristu pūļi, jo uz šejieni viņi reti iebrauc. Turklāt te nav piecu-četru un pat trīszvaigžņu viesnīcu. Tiesa, ka vietējais daiļums visu kompensē papilnam.

Tādās vietās es dzīvoju mēnesi Gruzijā, dažādās pilsētās pa visu valsti 4 savu braucienu laikā. Jāatzīmē, ka dažādos mēnešos cenas ir atšķirīgas (īpaši jūlijā – augustā), to atšķirība mēdz būt vairākās reizēs. Kopumā esmu apmierināts ar visām viesnīcām, kur dzīvoju, un varu ieteikt tās visas, varbūt ar kādu izņēmumu. Kaut varbūt es piesienos. Vienīgā viesnīca, kura reāli nepatika – Tetnuldi Svanetijā. Savā nākamajā publikācijā pastāstīšu, ko vēl paskatīties Gruzijā. Visiem veiksmi un neaizmirstamos ceļojumus!

P.S. Sociālajos tīklos mani var atrast facebook un Instagram. Piesakieties TravelBlog atjauninājumiem un lasiet par ceļojumiem Baltijas valstīs un visā pasaulē, jūs gaida daudz interesanta! Lasiet, piesakieties, komentējiet un dalieties savā pieredzē! Citas manas publikācijas var redzēt šeit.

Tāpat var sazināties ar mani, ja jūs interesē sadarbības jautājumu šajā portālā. Piedāvājam kompleksa mārketinga apkalpošanu un konsultācijas jūsu ceļojuma biznesam portālā, emuāros, presē, sociālajos tīklos un citos plašsaziņas līdzekļos. Latvijā, Lietuvā un ne tikai. Veidojam jebkuras sarežģītības fotogrāfijas, audio, videokontentu. Ja vēlaties parunāt par šo tēmu, tad jums uz šejieni: alexander@travelblog.lv