Александр Алимов

Draugi, pavisam nesen esmu atgriezies no nedēļas ceļojuma pa Kazahstānu. Šai rakstā aprakstīšu savus iespaidus par šo valsti, cilvēkiem, ēdieniem, ievērojamākajām vietām. Biju Almatos no 11. septembra līdz 19. septembrim. Godīgi sakot, līdz braucienam es domāju, ko tad var darīt Kazahstānā?! Tomēr man nebija taisnība. Teikšu, ka uz Kazahstānu es nokļuvu nejauši, taču nemaz nenožēloju. Parādījās brīva nedēļa ceļojumam, nodomāju – kāpēc gan ne? Budžets bija samēra ierobežots. Kazahstanā par visu, ieskaitot biļešu cenas, dzīvošanas izdevumus, alkohola un dārgo dāvanu izmaksas un pārejos niekus, kopumā es iztērēju ap 150 eiro. Tāpēc tas bija budžeta ceļojums. Arī valsts kopumā. Latvijas pilsoņiem nav vajadzīga vīza. Bet par visu pēc kārtas.

Kā nokļūt Kazahstānā?
Te vis sir vienkārši. Ar tiešo reisu no Rīgas uz Almatiem no aprīļa beigām līdz pat oktobra beigām, trīs reizes nedēļā lido Latvijas Nacionālās aviokompānijas airBaltic lidmašīnas. Ļoti ērti, jo nav jāpārzēžas un var izvēlēties, cik ilgi tu būsi valstī: 2-5-7-9-12 dienas vai ilgāk. Lidojums ilgst ap 5 stundām komfortablā vidusmaģistrāļu lainerī Airbus A220-300.


Man liekas, ka iepazīšanās braucienam pietiktu 7-9 dienas. Es biju tieši 9 dienas. Šoreiz man veicās un pat lidoju biznesklasē, par ko sīkāk uzrakstīju šeit. Protams, biznesklases biļetes ir dārgākas, bet ekonomiskās klases biļetes var nopirkt lētāk par 200 eiro! It īpasi sezonas sākumā un beigās, ja vēl noķert aviokompānijas akciju vai specpiedāvājumu. Tāpēc iesaku lidot tieši sezonas sākumā vai beigās. Ir arī vairāki plusi. Pirmkārt, vēl nav tūristu bāra. Otrkārt, vasarā temperatūra var sasniegt pāri 40 grādiem ēnā. Treškārt, pats galvenais, visas cenas ir pieticīgas. Sezonas laikā – no jūnija līdz septembrim visi paceļ cenrāžus: viesnīcas, restorāni, ģidi utt.

Turklāt Almatu lidosta ir viena no skaistākajām lidostām, kur esmu bijis. Ne ar pašu ēku, bet ar skatiem no tās. Tie ir graujoši!

Kazahstānas valūta

Kazahstānas nacionālā valūta ir Kazahstānas tenge. Es nekad speciāli neņēmu līdzi vietējo valūtu. Nu vienīgi kādu ēdienu, un ja pavisam bēdīgi, zināms, ka nav bankomātu – tad nu jau jā, ņēmu kādus 100-200 eiro skaidrā naudā. Reizem vispār neņēmu, piemēram, Eiropā visur var samaksāt ar karti, bankomāti ir uz katra stūra. Daru tā drošības nolūkos. Jo mazāk skaidrās naudas, jo mazāk citu uzmanības. Arī vienmēr var atgriezt līdzekļus uz karti krāpniecības, maldināšanas gadījumā utt. Kazahstānā, precīzāk Almatos, ar to nav problēmu, praktiski visur var samaksāt ar karti, 90% gadījumos darbojas bezkontakta samaksa. Interesanti, ka no gada sākuma Kazahstānas vara ļoti devalvēja tenge, patlaban uz turieni jābrauc ar eiro. Skatieties paši: janvārī kurss bija 180 tenge par eiro, jūnijā – 330, bet septembrī jau 440! Protams, visas cenas aug, taču ne tik manāmi kā krīt Kazahstānas rubļā kurss. Tātad pašlaik īstais laiks ceļot pa Kazahstānu.

Kur dzīvot Kazahstānā un Almatos?

Te man paveicies, es vispār neizterēju nevienas kapeikas par dzīvošanu, jo paliku pie saviem paziņām almatiešiem. Almatos ir daudz viesnīcu, hoteļu un viesu namu. Hotelī var palikt par 2 (!) eiro par nakti. Divi eiro, Kārl! Trīszvaigžņu viesnīcu cenas sākas no 15-20 eiro, četrzvaigžņu – no 30 eiro, pieczvaigžņu viesnīcu nav daudz, tur cenas sākas no 80 eiro par nakti. Bujings un Airbnb jums palīgā! Var arī izmitināties jartās! Šeit jūs varēsiet izbaudīt visu Kazahstānas kolorītu. Vārdu sakot, mīteklis nav problēma, katrs atradīs sev piemērotu pēc gaumes un maka.

Es dzīvoju pašā centrā, blakus viesnīcai Kazahstāna, kādreiz tā bija visaugstakā ēka pilsetā.

Kājām ejot, pieejams gaisa ceļš ar Kok Tobe, sabiedriskais transports, bāri, restorāni un viss, kas derētu iepazīšanai ar pilsētu. Sabiedriskā transporta cena ir 150 Kazahstānas tenge vai ap 30 eurocenti. Bet, ja par to maksā skaidrā. Ja jūs pērkat smart braukšanas karti (kur tiek ieskaitīta nauda speciālajos terminālos), tad brauciena maksa ir tikai 80 tenge, ta sir, ap 15 euroceentu! Tāpat bieži pārvietojos ar taksometru. Lietoju mobile aplikāciju Jandex taksi, kura darbojas arī Rīgā, nauda atskaitāma tieši no kartes. Braucienos es izmantoju divas Luminor bankas kartes — debeta un kredīta, ar katru no tām man bija radušās dažas problēmas Almatos, bet par to vēlāk. Brauciens pa pilsētas centru izmaksāja 2-3 euro. Par taksometru no lidostas jāmaksā 3-5 euro atkarībā no mašīnas kalses: ekonomiskā, komfortabla vai biznesa. Auto nomas cena ir no 30 euro dienā, nomājot to nedēļai. Ir vērts nomār auto, ja jūs lidojat kopā ar ģimeni vai kompāniju, jo visas interesantākās un ievērojamākās Almatu vietas atrodas ārpus pilsētas. Tiesa, ka vientuļiem ceļiniekiem var izvēlēties auto nomas variantus, un diezgan budžeta. Par to pastāstīšu vēlāk.

Kur un kas paest Almatos?

Pats lētākais ēdināšanas veids Almatos ir ārtrās ēdināšanas kebaba un vietējie restorāni. Pedējie ir līdzīgi mūsu Čili Pizza tikai ar kazahu ēdienkarti. Tolaik euro kurss bija 440 tenge. Cenrādī redzams, ka visdārgākais ēdiens ir par 3 euro. Visur ir garšīgi, porcijas ir milzīgas, var pieēsties par 2 euro.


Viesbiežāk es ēdu kebaba restorānā, kas atrodas mājas, kur es dzīvoju, pagalmā. Pāri ceļam. Doner-kebaba ar cūkgaļu, vistu vai liellopgaļu cena bija 600 tenge vai mazāk par 1,5 euro. Ļoti garšīgi, ātri un lēti. Labu restorānu cenas maz atšķiras no mūsejām, tikai nedaudz lētāk. Dārgos restoranos neesmu bijis, man taču budžeta tūre! Runā, ka Korejas restorānos var pat pagaršot suņu gaļu. Nepārbaudīju. Tomēr Korejas virtuve patika, man vispār garšo Āzijas virtuve.
Kazahstānā noteikti pagaršojiet bešbarmaku (jēra gaļas ēdiens ar izrullētiem un vārītiem mīklas gabaliņiem, to ēd ar rokām), kazi – visgaršīgākā zigra gala, to var atvest vakuuma iepakojumā uz mājām. Garšīga jēra gaļas zupa sorpa vai šurpa, protams, plovs. Apnīks plovs ar gaļu, pagaršojiet saldo ar žāvētiem augļiem. Tam jāuzdzer kumiss, taču neidzeriet pār daudz! Citādi būs vēdergraizes, tad pāris dienu būsiet piesiets pie poda 😀 Pagaršojiet lagmanu, mantus, šašlikus. No maizes pagaršojiet tandīras plāceņus, boorsoki vai baursaki pīrādziņus (cepti taukvārē). Kazahstānā ir dažādi ēdieni, lēti un to ir daudz. Nepaliksiet izsalkuši.
Reizēm pa ceļam var satikt augļu tirgotājus. Tas arī ir labs un budžeta variants.


Piemēram, nopirkāt 18 (!) kg smagu arbūzu timai par 2 euro. Arbūzs ir, protams, šaubīs ēdiens, bet iekost var, ja pārāk izsalcis.

Ko apskatīt Almatos un apkārtnē? Uz kurieni aizbraukt no Almatiem?

Sporta komplekss Medeu un slēpošanas kurorts Čumbulaka, Manšukas Mametovas ezers

Te sākas pats ienteresantākais. Patiesībā nedēļas laikā esmu bijis visdažādākajās Almatu un to apkaimju vietās. Pirmā diena Kazahstānā bija pati foršākā. Es aizbraucu uz populāru slēpošanas kurortu Čumbulaka (Šimbulaka), kas atrodas pilsētas robežās. Sen gribēju paslēpot ar kalnu slēpēm, lūkoju. 9 no rīta iekāpu autobusā Nr. 29 līdz Medeo, autobusa biļetes cena ir 80 tenge. Medeo (Medeu) ir lielākais sporta komplekss ziemas sporta viediem. Tas atrodas kalnos, 1700 metru virs jūras līmeņa. Tas ir visaugstākais tāda tipa objekts pasaulē. Augsti kalni un tīrs kalnu ūdens ledus liešanai veicina lielu ātrumu slidošanā. Tieši šeit tika uzstādīti vairāk nekā 200 pasaules rekordu visas distances gan sieviešu, gan vīriešu vidū. Viet air interesanta, taču es atradu vēl labāko.
No Medeu par 300 tenge (mazāk par 1 euro) ar maršruta taksometru jūs tiksiet uz Čumbulaku – vietējo kalnu kurortu. Tas atrodas 2200-2500 metrus augstumā.


Te var atrast vairākas naktsmītnes: hoteļi, šale, viesu name, privātmājas kalnos. Daudz restorānu, bāru, kafejnīcu. Jo tuvāk gaisa trasei, jo dārgāk, jo tālāk, jo lētak. Paši budžeta izmītināšanas variant ir no 30 euro par nakti, domāju, privātsektorā var dabūt lētāk.

Kā neuzņemt foto ar lepnu putnu tādā vietā?! Jāizdara!


Vietas ir diezgan gleznainas. Arī populāras. Bieži vien visas viesnīcas ir pilnas vēl piprms slēpošanas sezonas.

Tā, atbraucu uz Čimbulaku, nodomāju aplūkoties, pastaigāties. Tomēr, kā jau vienmēr, kaut kas gāja greizi. Braucot ar maršruta taksometru, iepazinos ar trim puišiem – Štefanu no Vācijas, Oļju no Almatiem, kura jau vairakus gadus dzīvo Vācijā, un Alekseju arī no Almatiem. Vajadzēja man pajautāt par viņu plāniem…Viņi taisījās uz kalniem uz kādu kalnu ezeru. Pēc viņu vārdiem, pāris stundu “pastaigā”. Apjautajos, vai varētu iet līdzi. Viņi paskatījās viens uz otru un velreiz man pārjautāja, vai tiešām? Bez cepures, bez kādām mantām, ķedos? Turklāt viņi bija pilnīgi gatavi: trekinga puszābaki, nūjas, mugursomas ar aprīkojumu utt. Es kļuvu lepns par sevi. Protams, iešu! Patiesībā pēdējos divus gadus es braukāju pa kalniem. Biju Marokā, divreiz Armēnijā un Kalnu Karabahā, divreiz Grūzijā. Un šo braucienu laikā es vairākkart biju kalnos, diezgan augstos. Bet! Uz turieni mani veda ar auto! Tāpēc es nelikos mierā un gribeju iet viņiem līdzi. Puiši sāka mani atturēt, taču es nelikos mierā. Beidzot piekrita, bet neapvainojies, ja kaut kat ies greizi, brīdināšot Ļoša.

Kalnu ainavas kāpšanas laikā.

Kāds es biju muļķis! Tādu nelgu KAzahstānas kalni vēl nebija redzējuši! Ceļš turp atpakaļ aizņēma 10 stundas. Es knapi turp aizgāju. Kaut gan kājāmgājēju maršruts, tomēr sarežģīts. Reāli, domāju, ka nomiršu pa ceļam. Bij tāds karstums! Nebiju gatavs tādam pārgājienam. Līdzi bija mugursoma, puslitra pudele ūdens un divi šokolādes batoniņi. Ar vienu pabaroju suni Čuče, kurš skrēja man pakaļ no tuvākās kalnu nometnes! Pašlaik, protams, nāk smiekli par to, bet tad man nemaz nebija smieklīgi. Vairākas reizes gribēju griezties atpakaļ. Bija grūti elpot, es gandrīz nevarēju runāt, sirds bija gatava izskriet no krūtīm. Bet es uzkāpu! Pirmoreiz dzīvē es pats uzkāpu gandrīz 3700 metru augstumā. Neaizmirstamas sajūtas. Tas ir labāk par seksu! Skatieties, cik skaisti! Uzfilmēju nelielu video jums.

Es apdegu, saaukstējos un dabūju saulestrieku, sāpes pārņēma muguru, plecus un kājas divas dienas! Taču atcerēšos šo dienu visu mūžu! Paldies puisiem, kuri palīdzēja man uzkāpt. Kazahstānas ļaudis ir zelta vērtas! Starp citu atkla pārliecinājos, ka ceļojumos visspecīgākie iespaidi ir emocijas, un par šiem vislabākajiem brīžiem pavisam nav jāmaksā, tie ir saistīti ar cilvēkiem. Šīs dienas budžets bija ap trīs euro. Tiesa, vēlāk es iegriezos tuvākajā restorānā un iztērēju to. Biju izsalcis kā zilonis! :)))
Ļoša izrādījās karts Kazahstānas puisis un izpleldējās ezerā. Ledainā.

Atpakaļ es gaju viens 5 stundas. Bez ēdiena, ūdens un 28 grādu svelmē. Augsti kalnos saule ir nežēlīga. Tad nedēļu man lobijās nost āda uz sejas. Puiši aizgāja tālāk uz kalniem. Bet mēs ar Čuču atgriezāmies uz Čimbulaku. Tā bija pati labākā diena Kazahstānā.

Lielais Almatu ezers

Tā ir vēl viena populāra vieta un turisma maršruts no Almatiem. Ezers atrodas 33 km no Almatiem. Ceļš, braucot ar auto, aizņem ap stundu. Brauciens līdz ezeram maksā 400 tenge par cilvēku. Ūdenkratuve atrodas ap 2500 metru virs jūras līmeņa. Ezers ir izveidojies zemestrices rezultātā, tā dziļums ir ap 30-40 metru. Virs ezera redzamas trīs smailes – Ezera smaile, Padomju smaile un Tūrista smaile. Augstums ir no 3950 līdz 4300 metriem. Vieta ir ļoti gleznaina, piesaista daudz tūristu jebkurā gadalaikā.


Pārskatāmībai uzņēmu video.

Ezera krāsa mainās atkarībā no gadalaika. No gaiši zaļas līdz gaišzilai.


Ezera apmeklējums būtībā ir par velti, vienīgi 1 euro jāsamaksā par braucienu uz dabas parku, kur tas atrodas. Vislabāk braukt ar auto vai vietējās tūrfirmas autobusu. Brauciena ar tādu autobusu cena ir 4500 tenge vai ap 10 euro. Uz ezeru var braukt uz visu dienu, tur ir ļoti krāšņas vietas.


Mani draugi no Almatiem pie ezera. Ģimenīte, varētu teikt.


Blakus ezeram atrodas observatorija un pierobežas zona: 10 km attālumā ir robeža ar Kirgizstānu.


Real travellers — puiši kājām dodas uz Kirgizstānu. Lai Allahs palīdz.

Almaty Film Festival
Pateicoties saviem Almatu draugiem, es tiku uz Almaty Film Festival, kurš notika 15.-19. septembrī. Tas ir diezgan patētisks pasākums. Sarkani celiņi, Rolls Royces, kungi smokingos un dāmas vakarkleitās. Dārgi, bagātība, tādas lietas. Festivāla atklāšanas dienā redzējām filmas “Aika” pirmizrādi, ta sir Kanas festivāla uzvarētājs nominācijā “Labākā aktrise”. Kazastānas izcelsmes režisors Sergejs Dvorcevojs ir uzfilmējis šo drāmu.

Filma bija diezgan interesanta, bet tīri festivālam. Taču galvenais kino uzdevums tika paveikts – filma like aizdomāties. Bija dzirdams, ka daži gribētāji bija gatavi maksāt 10-15000$ par iespēju kameru priekšā staigāt pa festivāla celiņu. Kazahstānas fiškas, ko var teikt.:)))


Starp citu, par fiškām. Tās nu gan patīk kazahiem. Rozā merins uz Almatu ielas.


Festivāls Almaty Film Festival tika rīkots pirmoreiz. Galvenais mērķis – Kazahstānas popularizēšana kā kino filmēšanas vieta un plašas publikas intereses piesaistīšana kinematigrafa mākslai. Diezgan interesants pasākums, pirmoreiz izdevies būt tādā. Milzīgs paldies draugiem no Almatiem – Jūlijai, Mihailam un Nataļjai. Lieli sveicieni jums no Latvijas!

Orķestru festivāls zem atklātām debesīm Almatos
Katru gadu Almatos rīko orķestru festivālu. Tas notiek pilsētas svētku ietvaros zem atklātām debesīm.

Skan orķestra mūzika daiļrades kolektīvu izpildījumā no viesas Kazahstānas. Pasākums ir verienīgs, lieliski organizēts. Savādi tikai, ka sanāk tik maz cilvēku. Almati taču ir gandrīz divmiljonu pilsēta! Runā, ka iepriekš par to netika paziņots. Ko tad, tā nav Eiropa, Vidusāzija. Lai būtu skaidrs, kas un kā, ielādēju jums video.

Zaļais tirgus Almatos

Vēl viena vieta, ko iesaku apmeklēt. Vispār iesaku apmeklēt tirgus, lai kur tie atrastos. Tur vienmēr var nopirkt visādus, gardumus, visu svaigu, un lētāk nekā veikalos. Almatu Zaļais tirgus nav izņēmums.


Šeit arī ir savas Kazahstānas īpatnības.


Ir viens laifaks: pirmais tirgus stāvs tūristiem, pēc vietējo vārdiem, tur augstākas cenas. Acīmredzami, stulbi, tadēļ, ka nom air lielāka. Kazahstānā naudu neviens vēl nav atcelis, īstā tirgus ekonomika!bet vietējie iepērkas vienu stāvu zemāk, kurš atrodas it kā pagrabā. Tur viss ir divreiz lētāk.

Pilsētas svētki Almatos

Sākot no augusta beigām, pilsētā veselu mēnesi svinēja savu 1002. gadadienu. Viss norit ar verienu. Kazahstānas naftas, urana un patējie ieņēmumi ļauj atzīmēt tik vareni. Visā pilsētā notiek pasākumi: koncerti, gadatirgi, uzstāšanās, izstādes un pārējais, vairāk nekā 100 dažādu pasākumu. Tie norit galvenokārt lielos laukumos. Tajā gadā svinīgā programmā bija pieteikti.


Visu pasākumu nobeigumā bija spilgta svētku uguņošana, lūk, video.

Kok Tobe kalns

Tieši centrā, netālu no viesnīcas “Kazahstāna” laukumā ir gaisa trase uz Kok Tobe kalnu. Tā ir viena no skaistākajām vietām, lai aplūkotu Almatus no putnu lidojma. Lai paceltos ar gaisa trasi, jāmaksā 2000 Kazahstānas rubļu jeb drusku mazāk nekā 4 euro turp un atpakaļ. Kalnā atrodas vairāki restorāni, izklaižu parks bērniem un pieauggušajiem, mākslas galerija un vairāki skatu torņi. Vislabāk turp doties saulrietā.


Ja izkāpt no gaisa trases un pagriezties pa labi, jūs redzēsiet restorāna Abay terasi, kas ir vislabākais skatu tornis. No tā paveras brīnišķigi skati uz visu pilsētu. Pats restorāns, kas atrodas diezgan izdevīgā vietā, ir ļoti dārgs, un ir arī ienesīgs. Bistro lejā alus maksā 200 tenge, bet šeit jau 2500 jeb ap 8 euro. Tiesa, restorāns ir pārpilns. Kazahi taisa biznesu.


Pilsēta saulrieta staros.


Pats atrakciju parks maz kuru pārsteigs, tas ir nedaudz novecojis. Taču vieta domāta pavisam citam – pārsvarā skaistiem fotoskatiem.

Kurp vēl aizbraukt no Almatiem

Vēl var aizbraukt uz Čarinu kanjonu, KOsaļu salām, Ilealautu Nacionālo parku, apmeklēt dziedošo Barhanu, doties uz kalniem un ūdenskritumiem. Daudz variant. Jāmin, ka Kazahstānas tūrfirmas rīko vienas dienas vai vairāku dienu autobusa tūres visur. Ja izmantot saita chocolife piedāvājumus, tad cenas sākas no 4500 tenge (tūrfirmas birojā dārgāk, no 6000 tenge). Tur ir daudz braucienu, tūru un piedāvājumu. Tikai man bija problēma, ka nevarēju ar savu karti samaksāt par braucieniem internet, nedz ar debeta, nedz ar kredīta karti. Tā ir kartes, bankas vai saita kļūme – nezinu, taču zaudēt laiku un braukt uz kompānijas biroju es negrasījos, tāpēc atteicos no braucieniem. Pamēģiniet, varbūt jums veiksies.

Es aizbraucu uz vienu dienu uz kaimiņvalsti – Kirgizstānu, precīzāk uz tās galvaspilsētu Biškeku. Maršruta taksometra biļete maksā ap 5 euro, ceļā 3-3,5 stundas, ceļš nav slikts, robežu pārgāju par 10 minūtēm, vīza nav vajadzīga. Bet Kirgizstāna un Biškeka ir pavisam cita lieta. Lūk, kur ir īsta eksotika! Ja Almati ir tīri Eiropas pilsēta, tad Biškeka jau ir īsta Vidusāzija. Taču ta sir cits stāsts, par to citreiz.

Pēdējās dieniņās nolēmu vienkārši pastaigāties pa pilsētu. Pilsētā ir daudz labu bāru, kafejnīcu un restorānu.

Ir diezgan simpātiskas diģistālās reklāmas.


Šī ēka ir bez logiem un durvīm, Kazahstānas Valsts arhīvs. Nokļūt šeit bez speciālās atļaujas nevar, laikam gan jau tie glabājas noslēpumi.


Interesants žogs, paskatieties! Apsveicami, ka par pilsētas izskatu domā.


Pilsētā ir daudz parku, skvēru, atpūtas zonu.


Luksusa dzīvojamā māja pilsētas modernajā rajonā. Pilsētā notiek būvēšana, būvē visu un visur.


Vakaros pastaigājas daudz jauniešu. Almatos ir diezgan aktīva nakts dzīve. Es biju klubā “Barviha”, daudz jauniešu, jautri, apreibinoši, 50 gramu viskija – 4 euro, ieeja par brīvu no 21 gada, sejas kontrole.


Bērnu laukums tieši tirdzniecības centra pagalmā.


Pilsēta ir plaši prospekti.


Cilvēki

Kazahstanā no 18 miljoniem iedzīvotāju ap 25% ir krievvalodīgie. Valstī otrā oficiālā valoda (pēc kazahu) ir krievu valoda. Vis runā krieviski. Vismaz Almatos. Ir kazahi, kuri nepārzina kazahu valodu. Situācija mazliet līdzīga Latvijas rēdītājiem. Attālās pilsētās un ciemos ir kazahi, kuri nerunā krieviski, bet es neesmu tādus sastapis. Pavadīju Kazahstānā 9 dienas. Šai laika man neviens neteica rupju vārdu, nemaldināja un neizturējās slikti. Pat viens taksists trīs minūšu braucienā atvainojās, ka ilgi brauca uz manu izsaukumu. Varbūt man vienkārši veicās. Taču visi kazahi un Almatu iedzīvotāji ir viesmīlīgi un laipni cilvēki, vienmer izpalīdzīgi. Ieteiks, palīdzēs, vienmēr ar smaidu. ĻOTI pieklājīgi. Nu, reāli.

Ko atvest no Kazahstānas

Tirgū iesaku iegādāties garšvielas, austrumu saldumus vai vienkārsi konfektes (es atvedu vietējās konditorejas griljažas končas – ņammīgas!) kutru – tādas bumbiņas vai nu no sierra, vau nu no biezpiena (ļoti ilgi var glabāt, vienīgais, ļoti sāļas). Noteikti kazas no zirga gaļas. Tāpar slaveni ir Kazahstānas sudraba izstrādājumi. Plus keramika (ir forši komplekti dažādiem ēdieniem), muzikālie instrumenti, kazahu filca čības vecākiem un vecākās paaudzes cilvēkiem – runa, ka tās ir veselīgas, kami r problemas ar kājām, locītavām. Nu, protams, arī kreklini, vasarcepures un pārējie nieki.

Tāda nu bija mana iepazīšanās ar Kazahstānu, tās bijušo galvaspilsētu un pašu lielāko pilsētu Almatu, kā to sauc paši kazahi. Protams, nedēļas bija par maz, lai iepazītos ar tik lielu un interesantu valsti kā Kazahstānu. Kādreiz es vēl te atgriezīšos, ļoti gribas paskatīties uz tagadējo galvaspilsētu Astanu, aizbraukt uz Čarinu kanjonu un apmeklēt Kasaļu ezerus. Un vēl padzīvot jurtā!

P.S. Sociālajos tīklos mani var atrast facebook un Instagram. Piesakieties TravelBlog atjauninājumiem un lasiet par ceļojumiem Baltijas valstīs un visā pasaulē, jūs gaida daudz interesanta! Lasiet, piesakieties, komentējiet un dalieties savā pieredzē! Citas manas publikācijas var redzēt šeit.

Tāpat ar mani var sazināties, ja jūs interesē sadarbība šajā portālā. Piedāvājam kompleksa mārketinga apkalpošanu un konsultācijas jūsu ceļojuma biznesam portālā, blogos, presē, sociālajos tīklos un citos plašsaziņas līdzekļos. Latvijā, Lietuvā, Igaunijā un ne tikai. Veidojam jebkuras sarežģītības foto, audio, video kontentu. Ja vēlaties par so tēmu parunāt, apspriest – jums uz šejieni: alexander@travelblog.lv