Ēģiptē arheologi ir atklājuši 3000 gadus vecu “pazudušo pilsētu”, kas paslēpta zem Luksoras smilšu kāpām, kur netālu, Nīlas rietumu krastā stiepjas slavenā Karaļu ieleja – pēdējais faraona laikmeta brīnums, kas var atdzīvināt valsts tūrisma industrija.

Pilsēta, kas pazīstama kā “Atona horizonts”, datēta ar Amenhotepa III valdīšanas laiku, kas aizsākās apmēram 1390. gadā pirms mūsu ēras, vēlāk to pārvaldīja citi faraoni, ieskaitot Tutanhamonu, publicēts ceturtdienas Ēģiptes misijas ziņojumā, kas atklāja atradumu.

“Šīs pazudusī pilsētas atklāšana ir otrs nozīmīgākais arheoloģiskais atradums pēc Tutanhamona kapa,” sacīja Ēģiptes Mākslas un arheoloģijas profesore Betsija Braiena no Baltimoras Džona Hopkinsa Universitātes. Tas sniedz “retu iespēju ielūkoties seno ēģiptiešu dzīvē laikā, kad impērija bija sasniegusi savu labklājības apogeju”, viņa teica. Šīs ziņas tika paziņotas mazāk nekā nedēļu pēc tam, kad Ēģipte sarīkoja grandiozu gājienu, lai no savas bijušās mājas Ēģiptes muzejā Kairas centrā nogādātu 22 karaliskās mūmijas uz izstādi Ēģiptes Civilizācijas Nacionālajā muzejā. Process, kurā mūmijas tika transportētas uz platformām, kas dekorētas pēc seno ēģiptiešu stila, tika rūpīgi organizēts, cerot izraisīt interesi par svarīgu Ēģiptes tūrisma nozari, kas stipri cietusī pandēmijas laikā.

Ēģiptes arheologa Zahi Hawasso vadītās arheologu grupas izrakumi sākās 2020. gada septembrī, un drīz tika atklāta liela, labi saglabājusies pilsēta ar nebojātām sienām, maizes ceptuvi un krāsnīm, kapiem un telpām ar instrumentiem, gredzeniem, skarabeja formas amuletiem un krāsainiem keramikas traukiem. Misija tika veikta sadarbībā ar Ēģiptes Tūrisma un senlietu ministriju. Vēstures dokumenti liecina, ka apmetne sastāvēja no trim karaļa pilīm, kas piederēja Senās Ēģiptes karalim Amenhotepam III, kā arī impērijas administratīvajam un ražošanas centram. Dubļu ķieģeļi ar faraona nospiedumu jeb dīvānu apstiprināja pilsētas pastāvēšanas datumu.

Turpmākais darbs rakšanas vietā varētu palīdzēt noskaidrot to, ko Braiens sauc par vienu no lielākajiem laikmeta noslēpumiem: kāpēc Amenhotepa III dēls Ehnatons un viņa sieva Nefertiti dinastijas galvaspilsētu pārcēla uz jaunu vietu Amarnā?

Avots: delfi.lt