Grieķi – bijušie epikūrieši un hedonisti – pamatoti ir nopelnījuši dzīvespriecīgākās tautas vārdu: viņi zina, kā dzīvot šeit un tagad un baudīt katru mirkli. Viņi nepadodas skumjām un, neskatoties uz ekonomiskajām grūtībām, tic labākai nākotnei. Kamēr pārējā pasaule tiecas tikai uz pilnību, saulainās Grieķijas iedzīvotāji, šķiet, jau ir sasnieguši harmoniju, ko vēl slavēja senatnes filozofi.

  1. Aptuvenais grieķu laiks

Laiks Grieķijā tiek skatīts filozofiski: neviens nesteidzas, viss notiek siga – siga, proti, lēnām un pamazām. Vietējie var stundām ilgi sēdēt kafejnīcā, baudot tasi kafijas, un doties satikties ar draugiem vai biznesa partneriem vismaz pusstundu – pasaule nesabruks. Dienas laiku šajā valstī nevajadzētu uztvert burtiski: “rīts” nozīmē pirms pulksten 12, “pēcpusdiena” ne agrāk kā 17:00, un “vakars” var ilgt līdz pusnaktij. To visu ārzemnieki ap Grieķijas laiku precīzi sauc par punktuālu.

  1. Siesta pēc grafika

Stingri pēc grafika notiek tikai grieķu siesta: karstumā grieķi pusdienoja un atpūtās Morfeja apskāvienos. Trīs stundas dzīve nomierinās, un laiks apstājas: neviens nestrādā, neiet pie viesiem un pat nesniedz zvanus – troksnis siestas laikā ir aizliegts ar likumu.

  1. Pacietība un darbs

Ir taisnība, ka grieķi prot ne tikai atpūsties, bet arī strādāt, un bēdīgi slavenais Vidusjūras slinkums ir nekas cits kā stereotips, kas parasti izskaidro valsts sarežģīto ekonomisko situāciju. Visas grieķu sarunas par grūtu dzīvi un zemām algām parasti beidzas ar frāzi “Ja tikai būtu darbs!” Grieķi jau no pusaudža gadiem sāk strādāt par kabatas naudu, un daudzi studenti strādā par viesmīļiem un bārmeņiem. Lauku iedzīvotāji lielākoties ir nodarbināti: trīs ceturtdaļas valsts teritorijas aizņem kalni, tāpēc katrs atlikušais zemes gabals tiek smagi nostrādāts, lai iegūtu labu ražu.

  1. Sviniet katru dienu

Iespējams, nevienā citā Eiropas valstī nav tik daudz festivālu: papildus tradicionālajiem Ziemassvētkiem, Jaunajam gadam un Lieldienām Grieķija masveidā svin Neatkarības dienu, un no janvāra vidus notiek trokšņains karnevāls, kas beidzas tikai gavēņa sākumā. Gavēņa pirmā diena – tīra pirmdiena – ir arī svētku brīvdiena. Valsts ziemeļu daļā ginekrātija (burtiski “sieviešu spēks”) tiek svinēta 8. janvārī. Šajā dienā laulātie maina lomas: sievas kopā ar draugiem sēž kafejnīcā, bet vīrieši veic mājas darbus.

  1. Lielās grieķu kāzas

Protams, visspilgtākie un jautrākie grieķu svētki ir grieķu kāzas. Tos svin trīs dienas, no sestdienas līdz pirmdienai, un pašas kāzas notiek svētdien. Civilās laulības Grieķijā ir legalizētas gandrīz 40 gadus, bet joprojām 95%. pāri laulājas baznīcā, turot virkni rituālu. Gatavošanās šim nozīmīgajam dzīves notikumam sākas gandrīz pirms gada, un uz kāzām tiek aicināti pat tāli radinieki.

  1. Viss labākais bērniem

Bērni grieķiem ir prieks, lepnums un svēta lieta kopumā. Ģimenē viņi tiek lutināti, loloti un dievināti. Viņiem nekas nav aizliegts: grieķi ir pārliecināti, ka vēlāk dzīve visu noliks savās vietās.

Gribi zināt par visiem pēdējiem tūrisma jaunumiem – seko līdzi mūsu lappusei Facebook!

Avots: delfi.lt