rila22

Nodzīvojot 45 gadus un apbraucot daudzas valstis, es pēkšņi nolēmu apmeklēt Bulgāriju. Tā arī mēdz būt! Šī novēlotā lēmuma iemesls – manās acīs sabojātā reputācija kā tās kūrorta daļa pie Melnās jūras. Lai piedod mani Zelto Smilšu un Saulainā Krasta cienītāji, bet nepiespiesta atpūta šajās vietās man vienmēr nepatika, likās garlaicīga un ļoti banāla. Neraugoties uz to, zināju, ka ir arī cita, mazāk populāra Bulgārijā. Tā ir slavena ar savām stāvām kalnu nogāzēm, dziedinošiem avotiem un neparastām ievērojamām vietām. Šī Bulgārijas daļa ir uzmanības cienīga pat ļoti prasīgam ceļotājam.

Un, lūk, es beidzot tiku uz šejieni šī gada februārī. Turklāt tas bija mans pēdējais pirmskarantīnas ceļojums. Tikko nolaidos lielpilsētas lidostā un iznomājot automašīnu, es uzreiz devos uz sniegotām Rilas kalnu virsotnēm. Tur es sapņoju ieraudzīt pasaulē skaistākos tempļu kompleksus – Rilas klosteri. Un tas. ko es redzēju, nelika man vilties!

Tā ir satriecošā vieta, kura iedvesmo un vienlaikus nomierina nemierīgas dvēseles! Tajā tiek savienoti austrumi un rietumi, Eiropa un Āzija, un vēl nedaudz Āfrika. Es jums parādīšu šo vietu! Tā patiešām ir nepieredzējuša ceļotāja uzmanības vērta…

rila02
2.

Skati uz Rilas sniegotajām grēdām pavadīja mani visu ceļu no Sofijas līdz klosterim. Bet īpaši skaistas tās bija netālu miegainas Rilas pilsētiņas. Pasakainas ainavas!

rila01
3.

Te mēs apstājāmies iekost nelielā ceļmalas krodziņā. No šīs pilsētiņas līdz klosterim vēl jābrauc vairāki desmiti kilometri, un šī maršruta daļa bija visiespaidīgākā. Ceļš vijās gar gleznainām klintīm, gar upes aizu ar nosaukumu Rila.

rila03
4.

Tā arī mēs braucām gar Rilas upi no Rilas pilsētiņas uz Rilas klosteri Rilas kalnu vidū. Šķiet, ka bulgāri nav lieli nosaukumu izgudrotāji šajā apvidū.

rila04
5.

Starp citu, arī pats klosteris tika dibināts pirms tūkstošiem gadu par godu Bulgārijā godājamajam Rilas Svētajam Jānim.  Savas dzīves pēdējos gadus viņš pavadīja tieši tepat blakus esošajam klosterim vienā no kalnu alām pilnā vientulībā un pilnā klusumā.


6.

Tajā laika viņa mācekļi un domubiedri bija uzcēluši topošo klosteri. Tūkstošu gadu garumā tas tika vairākkārt sadedzināts, atkal atjaunots un pārbūvēts, un pirms 200 gadiem ir ieguvis esošo skatu.

rila06
7.

Tagad te atrodas Bulgārijā un visiem pareizticīgajiem ļoti cienītās Rilas Sv. Jāņa relikvijas. Pēdējā tūkstošgadē vecāka cilvēka mirstīgās atliekas daudz ceļoja pa Bulgārijas teritoriju, bet viņa relikviju daļas parādījās par Ukrainā un Krievijā. Šis svētais bija ļoti cienījams pirmsrevolūcijas Krievijā. Taču atgriezīsimies uz klosteri.

rila05
8.

No ārpuses šī ēka ir kā nepieejamais cietoksnis. Līdz ar to tik apbrīnojami ieraudzīt burvīgu klostera pārvēršanos no iekšpuses. Tiklīdz pāriet pār slieksni fresku arkas veidā un nokļūsti īstā pasakā.

rila07
9.

Pirmais, ko redzi, daudz arku. Visas iekšējās sienas ir ar tām. Tās man atgādināja mauru motīvus Spānijas Andalūzijā. Te bija jūtama kaimiņu Turcijas ietekme.

rila09
10.

Nedaudz pierodot pie šīs akru vājprātības, sāc pamanīt daudz citu detaļu – grieztos balkoniņus, zīmējumus un rakstus. Bet tas jau nav viss, ar ko var pārsteigt Rilas klosteris.

rila18
11.

Klosteru pagalma vidū tiek uzceltas vēl divas celtnes – tornis un centrālā baznīca. Turklāt, ja pati baznīca ar arkām un kupoliem ir harmonijā ar klostera sienām, tad viduslaiku tornis izskatās nedaudz svešs. Tomēr līdzīga eklektika šādā gadījumā ir vairāk nekā piemērota.

rila10
12.

Bez šaubām galvenā baznīca arī ir klostera pamata rotājums. Tās iekšējā fresku glezniecība ļoti piesaista ar savu raibumu un savdabīgumu.

rila11
13.

Starp citu, baznīcā ir aizliegts fotografēt. Tomēr es nenoturējos un slepeni uztaisīju ar mobilo dažas dievnama fotogrāfijas. Jūs, droši vien, arī nenoturētos.

rila21
14.

Skaidra lieta, te viss pārņemts ar svētumu. Daudzas svētbildes uzskatāmas par brīnumdarītājām. Un, protams, Rilas Svētā Jāņa relikvijām te ir īpaša vieta.

rila20
15.

Sajūtot šīs vietas svētumu un pārvēršoties iekšēji, mēs izgājām no klostera, taču jau no otrās puses. Tepat atrodas viesnīcu, maltīšu un suvenīru bodīšu pilsētiņa.

rila15
16.

Rilas klosteris jau sen ir pārvērties par svarīgu tūrisma objektu. Jau gandrīz 40 gadus tas ir UNESKO Pasaules mantojuma sarakstos. Nav brīnums, ka mūsdienās te grūti atrast vientulību un klusumu, kā to bija darījis Rilas Jānis. Pat mūku te palika mazāk nekā desmit.

rila14
17.

Neraugoties uz visu, klostera un baznīcas apmeklējums ir pilnīgi bezmaksas. Samaksājām vienīgi par autostāvvietu. Februārī te nav daudz cilvēku, toties mēs manījām vairākus desmitus kaķu.

rila14
18.

Varu iedomāties, cik daudz te ļaužu baznīcas svētkos un tūrisma sezonas vidū. Svētais Jānis, kurš ilgi nodzīvojis klusumā, acīmredzami nebūtu apmierināts ar tādām klaigām.

rila17
19.

Cita lieta ir ceļojums ne sezonā. Galvenais, lai būtu saulaini, un tad šī vieta šķiet kā īsta, maza paradīze. Tieši tādu bija domājuši celtnieki šo vietu.

rila08
20.

Bulgārija jau no pirmām vietām, ko biju apmeklējis, iepriecināja ar savu savdabību. Bet tie bija tikai pirmie iespaidi par šo valsti…

rila19
21.

P.S. Sekojiet manai lappusei Facebook, VKontakte, Jandex Dzene, kā arī Instagram. Skatieties visus jaunumus TravelBlog Baltic. Sekojiet maniem ceļojumiem pa Baltijas valstīm un visu pasauli! Ieskatieties, lasiet, komentējiet!