Eiropas Savienības pilsoņiem un pastāvīgajiem iedzīvotājiem, kā arī Eiropas uzņēmumiem vajadzētu būt iespējai iegūt digitālo ID – programmatūras risinājumu, ar kuras palīdzību būs iespējams identificēt savu personību bez ierastajiem dokumentiem visā ES teritorijā. Eiropas Komisija uzstājās ar šādu iniciatīvu 3. jūnijā.

Saskaņā ar projektu ikviens eiropietis varēs iegūt tā saukto digitālo maku – lietojumprogrammu, kurā tiks glabāti oficiāli dokumenti (piemēram, autovadītāja apliecība, izglītības diplomi vai ārstu receptes). Izmantojot šo lietojumprogrammu, persona, piemēram, var apstiprināt savu vecumu, nesniedzot citu informāciju par sevi. Tajā pašā laikā viņa varēs kontrolēt, kādi dati tiek glabāti “makā”. Atšķirībā no visiem citiem līdzīgiem risinājumiem digitālais maks tiks pieņemts visās ES valstīs.

“Eiropas digitālā identifikācija ļaus mums rīkoties jebkurā ES valstī tāpat kā mājās – bez papildu izmaksām un nevajadzīgiem šķēršļiem neatkarīgi no tā, vai tā ir dzīvokļa īre vai bankas konta atvēršana citā valstī. Turklāt drošā un pārredzamā veidā. Mēs paši lemsim, cik daudz informācijas par sevi, kādiem mērķiem un kam vēlamies sniegt”, sacīja EK priekšsēdētāja vietniece Margreta Vestagere. Pašlaik dažādās ES valstīs tiek izmantotas dažādas elektroniskās identifikācijas sistēmas (eID). Parasti tās nedarbojas starptautiskā mērogā, un vietējie iedzīvotāji tos neizmanto pietiekami aktīvi.

EK preses birojs sniedz vairākus piemērus, kā darbosies digitālais maks.

Digitālo maka izmantošana. Pēteris tālrunī instalē personīgo digitālo maku, kas tiek izsniegts viņa valstī. Vietējās pašvaldības nodrošina tā identifikāciju. Pēteris iegūst iespēju lietotnē augšupielādēt personas datus, vadītāja apliecību, diplomu, bankas karti – visu, kas tagad atrodas viņa makā.

Vecuma apstiprināšana. Maira dodas uz naktsklubu, apsargs lūdz apstiprināt viņas vecumu. ID kartes vietā viņa izmanto digitālo maku. Apsargs saņem apstiprinājumu par vecumu, bet nesaņem citu personisko informāciju.

Auto noma lidostā. Tagad Sārai jāstāv rindā pie nomas biroja – jāgaida, kamēr tiek skenēta pase un autovadītāja apliecība, izmantota kredītkarte, un parakstīs visus dokumentus. Digitālais maks novērš visus šos posmus: viņa var uzreiz paņemt automašīnu, un visi nepieciešamie dati tiks saņemti digitālā formā.

Tiešsaistes pakalpojumi. Kurts atrada darbu citā valstī. Viņam būs jāreģistrējas kā vietējam – tam varat izmantot digitālo maku. Tādā pašā veidā viņš var atvērt bankas kontu citā valstī, nopirkt jaunu SIM karti vai iegādāties sabiedriskā transporta biļeti.

Eiropas Komisija atzīmē, ka digitālā maka izmantošana būs brīvprātīga. Sabiedrisko pakalpojumu sniedzējiem un dažiem privātiem uzņēmumiem būs jāatbalsta šī identifikācijas metode.

Gribi zināt par visiem pēdējiem tūrisma jaunumiem – seko līdzi mūsu lappusei Facebook!

Avots: rus.delfi.lv