Eiropas Komisija ir ierosinājusi jaunus noteikumus iestāšanās ES. “Zaļajam” valstu sarakstam ar zemu koronavīrusa izplatību vajadzētu pazust, bet tie, kas saņēmuši PVO vakcīnu, varēs ceļot.

Eiropas Komisija ir ierosinājusi jaunus noteikumus ceļošanai uz Eiropas Savienību un Šengenas zonu no trešajām valstīm koronavīrusa pandēmijas kontekstā. Ceturtdien, 25.novembrī, tika prezentēts attiecīgās ES Padomes rekomendācijas projekts Eiropas Komisijai, raksta Deutsche Welle.

ES vēlas atcelt zaļo ceļojumu sarakstu

Viens no jauninājumiem attiecas uz “zaļo” valstu sarakstu ar zemu koronavīrusa izplatības līmeni, kuru iedzīvotājiem ieteicams uzņemties ES neatkarīgi no viņu vakcinācijas statusa. Pirmajā posmā – no 2022. gada 10. janvāra līdz februāra beigām – būtu jāveicina kritēriji valsts iekļaušanai “zaļajā” sarakstā. Piemēram, ja šobrīd limits ir noteikts 75 jauni Covid-19 inficēšanās gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju 14 dienu laikā, Eiropas Komisija ierosina šo robežu paaugstināt līdz 100.

Bet jau otrajā posmā – no nākamā gada 1. marta – viņi vēlas pilnībā atcelt šo sarakstu. Eiropas Komisija to skaidro ar vakcinācijas progresu pasaulē, kā arī vēlmi pāriet uz sistēmu, kas ņem vērā ceļotāju statusu, nevis izceļošanas valsti.

Atcerēsimies, ka šobrīd “zaļajā” sarakstā ir aptuveni 20 valstis. Tajā netika iekļauta ne Krievija, ne Baltkrievija, jo tās neatbilda kritērijiem. Ukraina tajā atradās no 2021. gada jūlija līdz 9. novembrim.

ES ierosina atļaut tos, kas ir vakcinēti ar PVO sarakstā iekļautajām vakcīnām

Eiropas Komisija arī ierosina paplašināt to personu sarakstu, kuras būtu jāielaiž Šengenā. Tagad papildus tiem, kuriem ir pamatots iemesls (piemēram, viņi ir strādnieki starptautiskajos pārvadājumos), tie ir arī tie, kas saņēma četras ES reģistrētas vakcīnas: BioNTech / Pfizer, Moderna, AstraZeneca un Johnson & Johnson.

No 10.janvāra Briseles amatpersonas rosina ielaist tos, kuri saņēmuši sertifikātu par atveseļošanos no COVID-19 vai vakcinējušies ar Pasaules Veselības organizācijas (PVO) saraksta vakcīnu. Kā zināms, šajā sarakstā ir arī ķīniešu Sinovac un Sinopharm, kā arī Indijas Covishield un Bharat Biotech. Krievijas vakcīna Sputnik V vēl nav saņēmusi PVO ieteikumu. Tomēr gan atgūtajām, gan vakcinētajām vakcīnām, kas nav reģistrētas ES, PCR tests būs negatīvs ne agrāk kā 72 stundas pirms ievešanas ES.

Atgādinām, ka iepriekš tajā pašā dienā Eiropas Komisija ierosināja ierobežot vakcinācijas sertifikāta derīguma termiņu līdz deviņiem mēnešiem.

Pašreizējos priekšlikumus skatīs ES Padome. Pamatojoties uz tiem, viņš var apstiprināt ieteikumus, ko katra Eiropas Savienības un Šengenas zonas valsts īstenos pēc saviem ieskatiem.

Gribi zināt par visiem pēdējiem tūrisma jaunumiem – seko līdzi mūsu lappusei Facebook!

Avots: turist.delfi.ee