Pēc Ryanair lidmašīnas piespiedu nosēšanās Minskā 2021. gada maijā ES valstis pārtrauca lidojumus ar Baltkrieviju un ieviesa sankcijas pret Belavia.

Baltkrievijas gaisa boikots sākās pēc neplānotas 23.maijā no Atēnām uz Viļņu lidojošās Ryanair lidmašīnas nosēšanās. Lidmašīna bija spiesta nolaisties Minskā saistībā ar ziņu par tās ieguvi, kas vēlāk izrādījās nepatiesa. Vēlāk Minskas lidostā tika aizturēti divi pasažieri – baltkrievu opozīcijas blogeris Romāns Protasevičs un viņa pavadone, Krievijas pilsone Sofija Sapega.

Šajā sakarā Brisele aicināja izmeklēt šo incidentu, mudināja Eiropas gaisa pārvadātājus pārtraukt lidojumus uz Baltkrieviju un tās teritoriju, un kopš jūnija Baltkrievijas aviosabiedrībām slēdza debesis virs Eiropas. DW pētīja, vai tagad nav plānots atjaunot lidojumus.

Kā ir ar Eiropas aviokompāniju lidojumiem?

Saskaņā ar Eirokontroles organizācijas sniegto informāciju, pirms lidojumu pārtraukšanas caur Baltkrievijas gaisa telpu katru dienu tika veikti aptuveni 300 lidojumi, aptuveni 100 no tiem veica ES vai Apvienotās Karalistes aviokompānijas.

Latvijas aviokompānija airBaltic pirmā pēc Ryanair incidenta pārtrauca lidojumus virs Baltkrievijas. Tad Latvijas satiksmes ministrs nosauca situāciju “par pamatu daudziem jautājumiem par lidojumu drošību gaisā”. Tagad pārskatāmā nākotnē AirBaltic vietnē nav iespējams rezervēt biļetes lidojumiem uz Baltkrieviju.

“Pasažieru un aviosabiedrības darbinieku drošība un veselība ir airBaltic galvenā prioritāte. Aviokompānija veic lidojumus saskaņā ar kompetento iestāžu noteiktajiem noteikumiem,” komentēja DW airBaltic preses birojā. Kompānija regulāri pārskata lidojumu grafiku, un, kamēr ES ir spēkā gaisa pārvadātāju aizliegums, lidojumi šajā maršrutā netiks veikti.

Vācijas aviokompānijas Lufthansa mājas lapā varat iegādāties biļetes uz oktobri. Piemēram, lidojumi no Frankfurtes pie Mainas uz Minsku un atpakaļ 4. un 10. oktobrī maksā aptuveni 340 eiro. Bet, kā DW paskaidrots aviokompānijas preses dienestā, tas vēl neko nenozīmē.

Lufthansa Group vadās pēc Eiropas un Vācijas aviācijas regulatoru ieteikumiem. Un saskaņā ar tiem kopš 2021. gada maija tā ir aizliegusi šķērsot Baltkrievijas gaisa telpu visiem koncernam piederošajiem uzņēmumiem, tostarp Austrijas aviokompānijai Austrian Airline. Pilotiem jāizmanto alternatīvi maršruti, lai lidotu apkārt Baltkrievijas teritorijai.

Aviokompānija pārskatīs šos noteikumus pēc 21. septembra. Tas, vai tās lidmašīnas pēc tam lidos uz Minsku, ir atkarīgs no situācijas attīstības.

Gribi zināt par visiem pēdējiem tūrisma jaunumiem – seko līdzi mūsu lappusei Facebook!

Avots: lrt.lt