Lidostas operators Finavia Helsinku lidostā sāks izmantot somu tehnoloģiju kompānijas Nanoksi Finland Oy izstrādātu risinājumu – pārklājumu, ar kura palīdzību lidostā no virsmām un mēbelēm var noņemt vīrusus un baktērijas.

Pārklājums tiek izsmidzināts uz pasažieru reģistrācijas skaitītāju, automašīnu, iekāpšanas vārtu un tualešu virsmām. Tas saglabājas ilgu laiku, pat ja priekšmetu noslauka vairākas reizes dienā. “Mēs pastāvīgi uzraugām jaunas metodes un produktus, lai nodrošinātu augstu higiēnas līmeni mūsu lidostā. Pārklājums, kura pamatā ir nanotehnoloģijas, tiek uzklāts ar aerosolu uz saskares virsmām un mēbelēm, tādējādi atvieglojot to tīrību. Pārklājums iznīcina patogēnus, izmantojot gaismu un gaisu,” saka Sami Kijskinena, Finavia viceprezidente un Helsinku lidostas attīstības vadītāja.

Nanoksi risinājums lidostā tika pārbaudīts kopš vasaras sākuma, un, pateicoties labiem rezultātiem, Finavia nolēma to sākt lietot 2021. gada septembrī. “Lidostas vidē ir ļoti svarīgi, lai izvēlētie virsmas materiāli būtu uzticami, viegli tīrāmi un noturīgi pret netīrumiem. Efektīvas tīrīšanas iespējas tiek ņemtas vērā jau termināļa projektēšanas stadijā. Tas ir viens no iemesliem, kāpēc lidostā ir tik daudz stikla un metāla virsmu – ir daudz vieglāk saglabāt to tīrību,” stāsta Kijskinena.

Helsinku lidosta jau vairāk nekā 20 gadus dažādās starptautisko lidostu aptaujās pastāvīgi ir saņēmusi labus pasažieru vērtējumus par tīrību. Starptautiskā lidostu padome, kas pārstāv lidostas, atzīmēja Finavia centienus un aktivitātes Helsinku lidostā, lai novērstu COVID-19 izplatīšanos. Starptautisko pasažieru acīs augsts higiēnas līmenis ir svarīgs faktors, kas var būtiski ietekmēt lidostas izvēli pārsēšanās laikā ceļojuma laikā.

“Kad 2020. gada janvārī uzzinājām par COVID-19, mēs nekavējoties rīkojāmies, lai uzlabotu tīrīšanas un dezinfekcijas efektivitāti. Kopš tā laika visi tīrīšanas un tīrīšanas procesi ir kļuvuši vēl pilnīgāki. Piemēram, mēs sākām izmantot paplātes, kas izmantotas pasažieru bagāžas pārbaudei, tīrīšanai, pamatojoties uz LED apgaismojuma tehnoloģiju. Nākotnē šādu ierīču izmantošanu var paplašināt,” sacīja Kijskinena.

Papildus tīrīšanai un dezinfekcijai Finavia izstrādā arī risinājumu bezkontakta pārvietošanai ap termināli un pasākumus, lai samazinātu fizisko kontaktu, apkalpojot klientus. Šādu risinājumu piemēri ir automātiska durvju un vārtu atvēršana, bezkontakta pases un biļešu lasītāji, kā arī bezkontakta maksājumi lidostas veikalos un restorānos. Turklāt pasažieri var iekļūt autostāvvietā un izbraukt no tās, vienkārši identificējot automašīnas numura zīmi.

Kas ir Fotonit® pārklājums?

Somijas nanotehnoloģiju uzņēmuma Nanoksi Finland Oy izstrādātā fotokatalītiskā pārklājuma Fotonit® efektivitāte ir apstiprināta ar Tamperes universitātes pētījumu. Fotokatalīze divu stundu laikā var nogalināt 98% patogēnu, piemēram, gripas vīrusus. Pārklājumam tika piešķirts karoga un atslēgas simbols – marķējums, kas apliecina vietējā komponenta lielo daļu produktā.

Gribi zināt par visiem pēdējiem tūrisma jaunumiem – seko līdzi mūsu lappusei Facebook!

Avots: turist.delfi.ee