Kā jau bija paredzēts, janvāris-aprīlis tūrisma nozarei bija kritisks: karantīnas un stingri pārvietošanās ierobežojumi, kas tika ieviesti kopš gada sākuma, izraisīja strauju ienākošā un vietējā tūrisma kritumu un sliktākus rādītājus nekā pērn.

“2020. gada karantīna tika ieviesta tikai 16. martā, kas padarīja situāciju stabilāku pagājušā gada pirmajā ceturksnī. Un 2021. gadā, salīdzinot ar to pašu periodu pagājušajā gadā, tūristu plūsma samazinājās pat par 77 procentiem. Salīdzinot ar 2019. gada pirmspandēmiju. pirmajā ceturksnī – 81 procents,” paziņojumā presei sacīja “Ceļojumi uz Lietuvu” vadītājs Daliuss Morkvenas.

Lai arī robežas ceļojumiem uz Lietuvu šajā pusgadā oficiāli netika slēgtas, stingri noteikumi, obligāta ceļotāju izolācija un nefunkcionējošas tūrisma iespējas, tostarp izmitināšanas pakalpojumu sniegšanas ierobežojumi, ir noveduši pie tūristu pasivitātes, norāda D Morkvenas. “2021. gada pirmajā ceturksnī salīdzinājumā ar 2019. gadu mēs zaudējām 86 procentus ārzemju tūristu. Vietējā tūrisma statistika rāda, ka situācija valsts iekšienē arī nebija daudz labāka. Janvārī-martā vietējo tūristu plūsma salīdzinājumā ar 2020. un 2019. gadu tajā pašā periodā samazinājās attiecīgi par 72% un 77%.”

2021. gada pirmajā ceturksnī redzams, ka tūristu plūsma pamazām palielinājās: janvārī naktsmītnes saņēma 33,7 tūkstoši tūristu, februārī – 40 tūkstoši, bet aprīlī – 52,5 tūkstoši viesu. “Pēc Lietuvas Statistikas departamenta datiem, 2021. gadā pirmajā pusgadā mums bija visvairāk viesu no kaimiņvalstīm – Baltkrievijas (6,6 tūkstoši) un Polijas (3,3 tūkstoši), kā arī no Ukrainas (7,8 tūkstoši). Protams, droši vien būtu pāragri to uzskatīt par pozitīvu pieaugumu ienākošā tūrisma ziņā, pat par 69 procentiem. Lietuvas iedzīvotāji ir visās tūrisma iestādēs, bet mums jau ir, kam pretoties, varam drosmīgāk plānot mārketinga kampaņas,” sacīja D. Morkvenas.

Vēlme ceļot pieaug. Saskaņā ar Travel Lietuvā datiem pašlaik vairāk nekā 50 miljoni vakcinētu vai slimu eiropiešu var brīvi ceļot un, iespējams, ierodas Lietuvā bez izolācijas un pārbaudēm, un šis skaitlis pieaug eksponenciāli. Ceļojumu burbulis pāri Baltijas valstīm un darbosies “Zaļā pase”. Veiksmīgāka tūrisma sezona, ko veicina tiešie un pārrobežu vienošanās ar trešajām valstīm, kā droši, piemēram, tūristi no Izraēlas, Lietuvas var būt pievilcīgs vasaras galamērķis. Pēc tūristu atgriešanās, lai palīdzētu tūrisma biznesam ātrāk atgūties un tūrismam atgūties no krīzes.

Avots: delfi.lt