Vulkāna izvirduma skartās Spānijas salas Palmas iedzīvotāji ar varas iestāžu un militārpersonu palīdzību cenšas uzlabot savu ikdienu un atjaunot reģiona ekonomiku. Vai viņiem tas izdodas?

Divus mēnešus – no 19. septembra – vulkāna izvirdums Kanāriju salu arhipelāgā ietilpstošajā Palmas salā neapstājas. Daudzi tās lauksaimnieki ir zaudējuši mājas un lauksaimniecības tehniku. Viņu saimniecības ir iznīcinājušas lavas vai pārklātas ar pelnu slāni. Sarežģītā situācijā nonākuši cilvēki, pirmkārt, cenšas glābt savas eksistences avotu – banānu plantācijas, kuras atsevišķos gadījumos lavas straumes nogrieza no saimniekiem. Tajā pašā laikā salas iedzīvotāji paļaujas uz valsts palīdzību, bez kuras nav iespējams ātri atjaunot normālu dzīvi Palmā, raksta Deutsche Welle.

Strādāt ar desanta kuteri

Īsi pirms rītausmas salas rietumu krastā mazajā Tazakortes ostā katru dienu pulcējas vairāki simti cilvēku. Kāds ierodas ar traktoru, kas pārdzīvojis vulkāna izvirdumu, kāds atnes ēzeļu pāri – neaizstājamus darbam plantācijās. Pie apvāršņa iezīmējas Spānijas flotes lielā desanta uzbrukuma kuģa Castile siluets. Tieši viņam pieder 4 amfībijas uzbrukuma laivas, kas vairākas reizes dienā, veicot 5 jūras jūdžu attālumu, nogādā stādījumos lauksaimniekus, viņu aprīkojumu un dzīvniekus. Galu galā pa sauszemi pie viņiem nav iespējams nokļūt – lava ir iznīcinājusi ceļus.

“Mēs esam pateicīgi militārpersonām,” saka Visente Gutjeress, 40 gadus veca Los Llanos iedzīvotājs, ar kuru sazinājās pa tālruni. Viņam pieder banānu plantācija apvidū, ko sauc Puerto Naos – 5 hektāri. Lava viņu saudzēja, bet pelni sabojāja kokus un izpostīja ražu. “Banāni ir zaudējuši savu izskatu, tāpēc tie nav piemēroti pārdošanai,” sūdzas zemnieks. Pēc viņa teiktā, plantācija būs jāattīra no pelniem un jāatjauno laistīšanas sistēma.

Dzīve uz vulkāna

Zemnieks stāstīja, ka pazaudējis māju un gandrīz visu īpašumu, tostarp automašīnu un lauksaimniecības tehniku. Izglābtas tikai vistas, suns un kaķis. Visente ar sievu un diviem bērniem apmetās kaimiņu ciematā – sievastēva mājā. Viņš plantācijā strādā 12 stundas – viss jādara manuāli. Cilvēki no salas neievainotajām vietām palīdz ar pārtiku un apģērbu. Tiesa, dažkārt ir pārtraukumi svaigu produktu piegādē. Nu kam nav radu, jādzīvo kur jādzīvo. Dažiem ir paveicies – pašvaldības tos izvietojušas viesnīcās, bet citi – jaunu mājokļu gaidās – nakšņo mašīnās, teltīs vai pat alās kalnos.

Katastrofas mērogs

Saskaņā ar Kanāriju salu arhipelāga reģionālās valdības pieprasītajiem datiem no vulkāna izvirduma zonas bija jāevakuē 7000 cilvēku. Vairāk nekā 2000 no viņiem palika bez pajumtes – viņu mājas tika pilnībā nopostītas. Viens iedzīvotājs gājis bojā, mēģinot glābt savu īpašumu. Īpaši cietuši ciemati Los Llanos, El Paso un Tazarotes pašvaldība. Zaudējumi salas galvenajam ienākumu avotam – plantācijām, kas pirms izvirduma katru dienu saražoja 350 tonnas banānu, tiek lēstas 100 miljonu eiro apmērā. 158 hektārus nodega lava, 300 hektārus sabojāja pelni.

Gribi zināt par visiem pēdējiem tūrisma jaunumiem – seko līdzi mūsu lappusei Facebook!

Avots: turist.delfi.ee