Latest posts by Марина Соколова (see all)

Visā sliktā jāmeklē mazumiņu labā. Jā, šodien ir grūtības brīvi šķērsot robežu ar lidmašīnām un dodoties tālos braucienos. Bet ceļot pa dzimto pusi neviens neaizliedz. Un ticiet – Latvijā ir tik daudz vēl nenovērtēto, mazāk zināmu vietu, ka pietiks visai aktīvajai tūrisma sezonai. Pat ja jūs izlemsit ceļot katras brīvdienas. Piemēram, Latvijas pilsēta Ainaži, kas atrodas tieši pie Igaunijas robežas. Vai tad daudzi no jums tur ir bijuši? Ne garām braucot, bet apskatot tuvāko apkārtni? Droši vien, ne. Es arī apmeklēju Ainažus pirmoreiz, kad radījās situācija, ka drīkst ceļot tikai pa vienas valsts teritoriju. Toties tagad zinu, ka šī pilsētiņa ir skaista, uzkopta, ir vismaz trīs iemesli, kuru dēļ būtu jāatbrauc uz pašu valsts malu. Mols, bāka un applūstošas pļavas.

Uzreiz atzīmēšu, ka Ainažu ziemeļu mols mani apbrīnoja. Uzreiz un uz vietas! Tikai tā dēļ jāaizbrauc uz Ainažiem. Atrast to ir pavisam vienkārši, nogriežoties pa kreisi uz Rīga – Pērnavas šoseju pa Brīvības ielu (orientieris – veikals Super Alko), tad pa labi – uz Ainažos galveno ielu – Voldemāra ielu. Pa Voldemāra ielu jābrauc līdz galam un pirms Igaunijas robežas zīmes, pilsētas nomales kreisajā pusē būs neliela autostāvvieta un ceļa rādītājs. Vispirms jāiet pa koka klāju, tad jau pa molu uz jūras pusi.

Ziemeļu mola vēsture sākās 1911. gadā, kad tika izstrādāts projekts Ainažos esošās ostas ziemeļu daļas un jau esošā mazā ostas mola savienošanai ar šaursliežu dzelzceļu laukakmens dambja formā, lai nodrošinātu aizsardzību pret viļņiem Dambja būvniecība tika uzsākta 1912. gadā, interesanti, ka tā daļa (361 metrs) ir pa sauszemi, bet pārējā (482 metri) – izvirzās līcī. Ar Pirmo pasaules karu ne vien tika pārtraukta celtniecība, bet tas arī ievērojami izpostīja kā ostu, tā arī dambi.

Pastaigām pa molu ir nepieciešami ērti apavi ar neslīdošo zoli, jo, ja pirmie simts metri tas ir diezgan līdzens bruģakmens ceļš, tad tuvāk jūrai akmeņi ir saliekušies haotiski vēju dēļ, daudzi grīļojas. Taču šīs mazās neērtības tiek atalgotas ar fantastiskiem skatiem un pludmales plašumu.

 

Es jau sen neesmu vienaldzīga pret bākām, tajās man patīk to skarbais un askētiskais skaistums. Ainažos bāka atrodas pilsētas teritorijā, pieiet pie tās var no jebkuras puses. Bāka tika uzbūvēta 1930. gadā, rekonstruēta un atjaunota 1990. gadā, un joprojām tā tiek lietota pēc savas svarīgās funkcijas. Ainažu bākas augstums ir 18 metri, signāla uguns augstums  – 22 metri, bet bāka tiek redzama 22 kilometru attālumā.

Interesanti, ka blakus šai bākai atrodas vēl viena bāka, precīzāk tās daļa. Lieta tāda, ka esošā bāka nav pirmā Ainažos, kādreiz pat tā nebija vienīga. Vecā bāka, kura uzcelta 1908. gadā, bija mazāka, atradās uz ostas mola. 1986. gadā jūrā norimušā bāka tika pacelta, atjaunota un uzstādīta kā tās piemineklis netālu no Jūras skolas muzeja.

Pastaiga pa Ainažiem patiks arī vēstures un arhitektūras cienītājiem, te ir saglabājušās interesantas ēkas no sarkaniem ķieģeļiem un dažas pagājušā gadsimta sākuma koka viensētas. Es zinu, ka uz Ainažiem atbraukšu vēlreiz, un tad vairāk uzmanības veltīšu tieši šādiem objektiem. Kaut gan mani, sauszemes cilvēku, vairāk piesaista jūra Ainažos.

Var vienkārši pastaigāties pa pilsētas pludmali, bet var arī izbraukt uz šoseju Ainaži – Rīga (A1) un aizbraukt kādus 7-8 kilometrus uz Salacgrīvas pusi, apstāties tur, lai dodos pastaigā pa dabas taku 1,4 kilometru garumā, kas ved pa Dabas lieguma Randu piejūras pļavām.

Lieguma teritorija ir 290,5 ha, bet pļavu platums svārstās no 170 līdz 750 metriem. Pašos Ainažos pludmale ir smilšaina, aiz Salacgrīvas sākas slavena Vidzemes Jūrmala ar smilšainiem iežiem un dažāda lieluma akmeņiem, kuru ir daudz gar jūras krastu. Un starp tiem ir pilnīgi šauras pļavas, kas aizaugušas ar meldriem un pinas ar putniem. Vai tas nav vareni – ieraudzīt pilnīgi atšķirīgas piekrastes vienu pie otrās? Tātad, ja neesat vēl bijuši Ainažos, noteikti turp aizbrauciet!

Manas lappuses Facebook, Instagram. Tāpat esmu Odnoklassniki.ru. Uzaicinu uz savu lappusi Yandex Zen. Ieskatieties, lasiet, komentējiet! Vienmēr priecājos par jauniem draugiem!