Ksenia Savčuka
Latest posts by Ksenia Savčuka (see all)

Laipni lūgti uz Šauļiem!

Šauļi ir ceturtā Lietuvas pilsēta gan pēc platības, gan pēc iedzīvotāju skaita.
Piebraucot pie Šauļiem, pirms pieciem sešiem kilometriem, jūs pamanīsit augstu, baltu torni. Tā ir Svētā Pētera un Pāvila katedrāle. Pašu katedrāli un tās torni praktiski var redzēt no jebkuras pilsētas malas. Kā mums bija teikusi gide: “Vienmēr meklējiet orientieri – balto torni, un nekad neaizmaldīsities Šauļos!”.

Šauļi — tā ir saules un muzeju pilsēta. Daudzi ievērojamāko vietu un veikalu nosaukumi ir saistīti ar sauli. Piemēram, “Saules diski” (Saules diskai), koncertzāle “Saule” (Saule) vai tirdzniecības centrs “Saules pilsēta” (Saules miestas).

Šauļus sauc par muzeju pilsētu tāpēc, ka tur jūs varēsit apmeklēt vairāk nekā 15 dažādu muzeju. Piemēram, kaķu muzeju, velosipēdu muzeju, eņģeļa muzeju, šokolādes muzeju utt.
Neskatoties uz to, ka Šauļi ir diezgan liela pilsēta, visas tās ievērojamākās vietas atrodas tuvu viena otrai. Vairākas vietas var apmeklēt, ja jūs pat neatbraucāt uz pilsētu bez auto.

Piedāvāju sākt ekskursiju no Sv. Pētera un Pāvila katedrāles.

1634. gada 8. oktobrī Žemaitijas bīskaps Jurģius Tišķevičius svētīja Katoļu baznīcu. No 1997. gada katoļu baznīca kļuva par Sv. Pētera un Pāvila katedrāli. Par spīti visiem centieniem to iznīcināt kara laikā, tā priecē Šauļu viesus arī šodien.

Ja apiet katedrāli no labās puses un paskatīties uz sienu, tad var ieraudzīt vienu no pašiem senākajiem saules pulksteņiem Lietuvā, kurš darbojas arī šodien! Pārbaudīsim laiku!

Blakus katedrālei, laukumā atrodas strūklaka “Saules diski” (Saules diskai).

Nokāpjam pa kāpnēm lejā no katedrāles pie ezera, un – esam laukumā “Saules pulkstenis”. 4 metru augsts zelta strēlnieks (Šaulys), kas tur rokās loku, atrodas uz 18 m augstas kolonnas, to var redzēt no tāluma jebkuros laika apstākļos. Tas ir viens no galvenajiem pilsētas akcentiem.

Uz laukuma ir attēloti cipari – 3, 6 un 12. Tie nav tikai saules pulksteņa ciparnīca, bet arī ir vēl viens pilsētas akcents. Šie cipari simbolizē 1236. gadu, kad Šauļi tika pirmoreiz minēti vēsturiskās hronikās. Šis skaitlis tāpat ir norādīts uz arkas, kas atrodas pie kāpnēm. Otrais skaitlis 1986 simbolizē Saules pulksteņa laukuma dibināšanas gadu.

Šauļos atrodas pirmā gājēju iela PSRS, kuru atklāja 1975. gadā. Viļņas iela pārsteidz ar dažādu skulptūru un strūklaku daudzumu.

Visvairāk man palika atmiņā strūklaka “Pelikāni”.

Pastāv leģenda, ka divi iemīlējušies pelikāni atpalika no bara un apmaldījās. Viņi apstājās Šauļos, lai padzertos ūdeni no peļķes, bet ļauna burve pārvērta tos pār akmeņiem.

Vēl uz gājēju ielas atrodas maģiska arka, zem kuras pārejot var iedomāties vēlēšanos un tā noteikti piepildīsies. Teikā teikts, ka caur arku jāiet tikai viena reize uz vienu pusi, citādi vēlēšanās nepiepildīsies…

Saldumu mīlētājiem iesaku iegriezties šokolādes muzejā “RUTA”.

Te jūs uzzināt visu par šokolādi un tās vēsturi. Vai jūs zinājāt, ka kādreiz pupas arī bija nauda, un tikai ļoti bagāti cilvēki varēja atļauties dzert šokolādi?

Ja vēlaties, varat izveidot pats savu konfekti un paņemt to līdzi. Un vēl var pagaršot un nopirkt gardumus, kuri šeit tiek ražoti.

Tālāk dodamies uz Talkšas ezera promenādi. Te tiek uzstādīta pati populārākā skulptūra pilsētā – “Dzelzs lapsa”, kura kļuva par jaunu pilsētas simbolu. Pie tās ir ļoti grūti nofotografēties, jo tur vienmēr ir daudz tūristu. Lapsa tika Lietuvas Ginesa rekordu grāmatā kā pati lielākā animācijas skulptūra.

Nesen pie lapsas pievienojās gorilla, kas noslīkusī ezerā. Šīs milzīgās skulptūras autors sen bija sapņojis to ievietot ūdenstilpnē. Pēc plenēra “(Ne)atklāti Šauļi” viņa sapnis īstenojās, un skulptūra “Trauksme” tiek nogremdēta Talkšas ezerā.

Blakus promenādei var pastaigāties pa enerģētisku labirintu. Ejot pa labirintu, jūs sajutīsiet mieru un atgūsit spēku turpmākam ceļojumam pa ekoloģisko taku.

Talkšas ekoloģiskā taka sākas no ezera promenādes. Takas garums ir ap 5 kilometriem. Uz takas ir 19 pieturas. Pieturās ir izvietoti informatīvi stendi ar vietu aprakstiem vai informāciju par augiem. Pastaigājoties pa taku, jūs baudīsit brīnišķīgas Talkšas ezera ainavas un pilsētas panorāmu.

Pēdējā takas pietura – tas ir Salduves kurgāns.

Kā vēsta leģenda, divi jaunie cilvēki dzīvoja uz kalna būdami neprecēti. Perkunasa Dievam šī mīla nepatika un viņš pārsteidza mīļotājus ar pērkonu. Par godu viņu saldajai mīlai kurgāns tika nosaukts Salduve (no vārda saldus – salds). Tagad kurgāns un apkārtne tiek pārvērsta par nelielu parku.

Te patīk pastaigāties jauniešiem, uzņemt fotogrāfijas ar dīvainu skulptūru, kura te tiek uzstādīta.

Skulptūra “Skābeklis”, kuru izveidoja Gintautas Lukošaitius, parādījās te 2018. gada augusta mēnesī.
Autors uzskata, ka 3 m augsta neapbruņota dzelzs karavīra skulptūra, kas pārklāta ar pilota ķiveri, – tas ir ideāls Šauļu pilsētas identitātes atspoguļojums. Skulptūra “Skābeklis” ir veltījums Šauļu pilsētai.

Un mūsu mazā ceļojuma pēdējais punkts bija “Krustu kalns” – unikāla vieta, uz kurieni atbrauc tūristi un svētceļotāji no visas pasaules, lai atstātu savu krustu. Uzskatīts, ka visiem, kas atstās krustu, visu mūžu veiksies!

Kaut gan “Krustu kalns” neatrodas pilsētas centrā (11 km no pilsētas), tā tiek uzskatīta par populārāko tūrisma vietu Šauļos. Un par to, šķiet, zina visi.

Ja gribat atrast vairāk interesantu vietu un lokāciju Latvijā, Baltijas valstīs un ne tikai – ielūkojieties manā lappusē Instagramā vai Facebook.

Piesakieties TravelBlog Baltic jaunumiem un Jūs vienmēr zināsit, kurp doties, lai interesanti pavadītu savu brīvo laiku!