Latest posts by Марина Соколова (see all)

Šajā vasarā noteikti iesaku apmeklēt Latvijas ziemeļus – pabraukāt pa slavenu šaursliežu dzelzceļu, ieraudzīt atjaunotu Stāmerienas pili, pastaigāties pa skaistāko parku Alūksnē. Un pa ceļam jāiebrauc nelielā Litenes ciematā.

Latvijas jaunākajā vēsturē šis nosaukums tiek bieži minēts ar traģiskiem 1941. gada jūnija notikumiem, kad no šejienes uz Sibīriju bija aizvesti vairāk par piecsimt bijušās Latvijas armijas karavīriem un virsniekiem un nošauti ap 50. Mūsdienās Litenē ir vērts apmeklēt pusdārgakmeņu darbnīcu, apbrīnot Litenes muižas ēku un zaļo promenādi, kā arī pamēģināt saskaitīt, cik velosipēdu kopā ir Litenē.

Akmeņi

Kad norunājām darbnīcas apmeklējumu, tad es domāju, ka mums stāstīs par akmeņiem, parādīs mazliet to apstrādes procesu un piedāvās iegādāties gatavos izstrādājumus. Patiesībā viss notika apmēram tā, taču tas bija tik aizraujoši, interesanti, neviens pat nevarēja iedomāties.

Darbnīcas īpašnieka Aiņa Vorobjova stāsts ik palaikam atgādināja piedzīvojumu detektīvu un mistisku trilleru vienlaikus. Maz kurš zina, ka mūsu valsts ir bagāta ar pusdārgakmeņiem, tai skaitā arī retiem, galvenais, jāprot tie saskatīt.

Ja kompānija nav liela, tad pastāv iespēja katram rūpīgāk apskatīt akmeņu kolekciju un ieraudzīt, cik tie ir dažādi, skaisti un unikāli. Akmeņu apstrāde – darbietilpīgs un ilgs process (starp citu, Ainis un viņa sieva Anita iemācījās paši strādāt ar akmeni un pusdārgakmeņu noteikšanas paņēmienus), un darbnīcā tiešām parāda tikai nelielu akmens pārvēršanās fragmentu kulonā. Droši vien, lai redzētu visu procesu no sākuma līdz beigām, jāpiesakās par meistara mācekli darbnīcā.

Rotājumu ar pusdārgakmeņiem sortiments te ir ļoti plašs, var norēķināties ar kredītkarti. Atšķirībā no daudziem pircējiem tirdziņos, kuri stāsta par ezotēriku, te vienīgi pasaka, ka sirds pati uzzinās savu akmeni.

Litenē var apmeklēt pusdārgakmeņu darbnīcu, iepriekš vienojoties par vizīti pa tālruni +371 6684985. Apmeklējuma maksa – 3 eiro (pieaugušais) un 1 eiro (skolēns). Tikai brīdinu par vienu niansi – blakusefektu. Kādu laiku netīšam ieskaties visos akmeņos, domājot, varbūt kāda reta jašma tev ir zem kājām.

Ritenis

2013. gadā Litenē parādījās jauns mākslas objekts “Ritenis” (autors Guntis Vaskis). Kāpēc tieši ritenis, turklāt no velosipēda? Visam par vainu populāra dziesmiņa “Uz Liteni, uz Liteni ar vecu koka riteni”. Tā arī nolēma Litenes iedzīvotāji iemūžināt divriteni, kas padarīja slavenu viņu mazo Dzimteni.

Šodien Litenē un tās apkārtnē var rīkot īstas piedzīvojumu spēles, lai atrastu dažādu lielumu un formu divriteņus, kurus vietējie iedzīvotāji uzliek savu māju, veikalu un citu objektu priekšā.

Muiža

Litenē vēstures un seno lietu cienītājiem var aplūkot slaveno Litenes muižu un pastaigāties par tās savdabīgo parku. Muiža ir slavena ar to, ka, pirmkārt, tiek uzcelta klasicisma stilā, kas nebija izplatīts muižnieku vidū, kuriem piederēja muižas Latvijas teritorijā. Otrkārt, neskatoties uz visiem vēsturiskajiem apvērsumiem, šeit ir saglabājusies praktiski visas saimniecības ēkas – no siltumnīcas līdz ārsta mājai.

Pēc vēsturiskām hronikām pirmais Litenes īpašnieks ir Alūksnes vecākais Penkosalvskis, tad īpašnieki bija grāfs Minihs un fon Fitingofa, bet kopš 1820. gada tas bija fon Volfova īpašums. Tieši fon Volfovi uzcēla muižas ēku, arī iekārtoja parku. 1905. gadā ēka aizdegās: dumpīgi zemnieki to aizdedzināja, bet pēc tam atjaunoja.

No 1920. gada līdz 2018. gadam te bija skola, šodien plāksnīte pie durvīm vēsta, ka te apmāca (apmācīja) sociālos darbiniekus, taču mūsu atbraukšanas reizē šķita, ka ēka ir apdzīvota, tomēr zināma pamestības sajūta bija.

Kungu māja stāv uz diezgan stāvas nogāzes, lejā tek Pededzes upe, kas sadala muižas parku divās daļās. Skati uz parku un no tā ir ļoti romantiski, it īpaši, ja kadrā tiek trāpīts “Tējas namiņš”. Interesanti, ka šī rotonda šeit parādījusies tikai 2016. gadā. Vietējo iedzīvotāju vidū tika veikta aptauja, lai noskaidrotu, ko viņi vēlas redzēt parkā, un viņi nolēma, ka ir vajadzīga skaista lapene.

Ja jums ir laiks, tad var pastaigāties pa zaļo promenādi – celiņiem gar upi, apbrīnot veco ēnaino aleju, vasarā baudīt rožu smaržas un… izlemt palikt Litenē visu dienu, jo, piemēram, ir palicis neapskatīts pudeļu parks, nav izstaigāta dabas taka un satikti jocīgi savvaļas Konik Polsk sugas zirdziņi.

Manas lappuses Facebook, Instagram. Tāpat esmu odnoklassniki.ru. Uzaicinu uz savu lappusi Yandex Zen. Ienāciet, lasiet, komentējiet! Vienmēr priecājos par jauniem draugiem.