Irina Mazurika
Мой Facebook

Markes reģions Itālijā mani ir iekarojis ar paradīzes līčiem un pludmalēm, senajām pilsētām un vīna darītavām katrai gaumei. Tas atrodas tālu no tūristu pūļu iestaigātām takām un tāpēc ir vēl pievilcīgāks nesteidzīgas kultūras un dabas atpūtas cienītājiem. Atpūšas šeit, galvenokārt, vietējie – jautri un gaumīgi.

Numana

Kā nokļūt Markes reģionā Itālijā

Marke atrodas Itālijas centrā Adrijas jūras krastā. Markes reģionā ir piecas provinces: galvaspilsēta Ankona, Pesaro, Mačerata, Fermo un Askoli Pičeno. Ankonai ir maza lidosta ar regulāriem lidojumiem no Vācijas (Minhene, Berlīne, Diseldorfa), Lielbritānijas (Londona), Beļģijas (Brisele), Albānijas (Tirāna), Ukrainas (Kijeva) un Itālijas (Katānija, Kaljāri, Palermo).
No Rīgas uz Ankonu ir tiešais čarterreiss, ko nodrošina tūroperators “Tez Tour”. Citas tuvumā esošās lidostas: Rimini, Perudža, Florence, Boloņa.

Sirolo

Ko apskatīt Markes reģionā Itālijā?

Marke ir viss, ko piedāvāt tūristiem ar visdažādākajām vajadzībām. Šī ir vieta pludmales atpūtai, pārgājieniem, ģimenes izklaidei, izzinošām ekskursijām ar vēsturiskās arhitektūras apskati un daudzām vīna darītavām. Par vīna degustācijām runāsim nākamajā rakstā, bet pagaidām es jums parādīšu pilsētas un galvenās atrakcijas.

Konero Rivjēra

Konero Rivjēra (Riviera del Cònero) – Markes reģiona kūrorta zona. Tieši tā ir attēlota lielākajā daļā pastkaršu, un tieši šīs pludmales redzēsiet, ieguglējot, kas ir Markes reģions. Konero kalnā ir izveidots dabas parks, un pakājē ir pludmales ar reljefainajām baltajām klintīm. Šajā zonā ietilpst 16 pašvaldības. Kūrorta mājas lapā ir ļoti ērta navigācija, un jūs varat meklēt informāciju gan pēc pilsētas, gan pēc atvaļinājuma veida (pārgājieni, pludmales, ekskursijas utt. EN, IT, DE valodās). Kāpēc savā pludmales atvaļinājumā ir vērts doties uz Marke? Tas ir retums, ka vienā reģionā netālu atrodas akmeņainas, oļu un smilšainas pludmales. Jūs varat izvēlēties to, kas jums patīk, un atrast gan aprīkotas koptas atpūtas vietas, gan attālus savvaļas stūrus. 16 pludmales ir marķētas ar ziliem karodziņiem. Visās ir sauļošanās krēsli, ģērbtuves un dušas. Un vērot saulrietu ar glāzi aperola piekrastes restorānā ir īpaša bauda!

Konero Rivjēra

Ankona, Itālijas Markes reģiona galvaspilsēta

Pilsēta ir galvenā reģiona jūras osta. No Ankonas ostas jūs varat doties uz Grieķiju, Horvātiju, Albāniju, Turciju un Melnkalni. Ankona atrodas kalnainā apvidū, kur tiek piedāvāti pārgājieni un riteņbraukšana. Daudzi interesanti objekti atrodas arī uz pakalniem. Piemēram, katedrāle ir uzcelta Gvasko kalnā, un kapucīnu kalnā redzams Ankonas bākas tornis.

Galvenās pilsētas atrakcijas: Trajāna arka (Arco di Traiano), romiešu amfiteātra (Anfiteatro romano) drupas, 16. gadsimta Citadella cietoksnis ar pieciem bastioniem (Citadella di Ancona), Mole Vanvitelliana (Mole Vanvitelliana) – neparasta piecstūra ēka uz salas ostā, kas sākotnēji tika izmantota kā slimnīca un tagad kalpo kā izstāžu zāle, strūklaka “13 caurules” Piazza Cavour, kur ūdens tek no 13 seju maskām un ja padzersies, noteikti atgriezīsies Ankonā. Slavenākās baznīcas: Ankonas katedrāle (Duomo di Ancona), Santa Maria della Piazza (Chiesa di Santa Maria della Piazza), Santa Maria di Portonovo (Chiesa di Santa Maria di Portonovo) un Svēto Pelegrīna un Terēzes baznīca (Chiesa dei Santi Pellegrino e Teresa) ) Vairāk praktiskas informācijas oficiālajā tūrisma vietnē.

Ankona

Lai arī Ankona nav kūrorts šī vārda vispārpieņemtajā nozīmē, šeit ir labas pludmales. Populārākā Ankonas pludmale – Palombina (Palombina) – smilšaina, ērta visai ģimenei. Sekla un viegli sasniedzama ar sabiedrisko transportu no centrālās stacijas. Oļu pludmales cienītājiem ir piemērota Passetto, kas ir bagāta ar klintīm un rifiem un ir slavena ar debeszilo ūdeni. Bet nokļūt tur ir ērtāk ar automašīnu. Vairāk nošķirtas un grūtāk pieejamas pludmales: nūdistu Sassi Neri un Dou Sorelle (Due Sorelle, it. – “divas māsas”), viena no gleznainākajām pludmalēm visā Itālijā, kuru var sasniegt tikai pa ūdeni.

Kur paēst Ankonā: Il Laghetto restorāns pludmalē

Loreto

Loreto, Ankonas provincē Markes reģionā Itālijā

Loreto ir visslavenākā reģiona pilsēta, kur attīstīti svētceļojumi un reliģiskais tūrisms. Slavenajā Svētās mājas bazilikā (Basilica della Santa Casa) atrodas Jaunavas Marijas zemes māja. Krusta karu laikā viņa tika nogādāta uz Loreto no Nācaretes, lai aizsargātu svētnīcu no iznīcināšanas. Ap relikvijām tika uzcelta krusta formas bazilika, un pašu Svēto namu ieskauj balts marmors ar dekorācijām, kuras izgatavoja tā laika labākie Itālijas meistari. Bazilika oficiāli pieder Vatikānai. Papildus tam Loreto atrodas arī Aviācijas vēstures muzejs (Museo storico aeronautico), bastions (Bastione Sangallo) un centrālais laukums (Piazza della Madonna) ar strūklaku, Garofoli vīna darītava. Visu pilsētu var apiet aptuveni divās stundās.

Numana

Numana, Ankonas provincē Markes reģionā Itālijā

Numana ir lieliski piemērota slinku pludmales svētku un ūdens aktivitāšu cienītājiem. Visērtāk uz to nokļūt ar automašīnu. 90% pilsētas atrodas Konero dabas parkā. Pilsētas galvenā atrakcija ir Svētnīca (Santuario del Crocifisso), kas tika uzcelta uz vecās baznīcas vietas. Tur var redzēt mākslinieka Andrea Lilly gleznotās freskas un brīnumaino krucifiksu, ko izgatavojuši cilvēki, kuri no krusta paņēma Glābēja ķermeni. Imperators Kārlis atnesa krucifiksu uz Itāliju kā dāvanu pāvestam Leo III. Turklāt pilsēta ir ievērojama ar romiešu Arco di torre torņa drupām un akveduktu, un elpu aizraujošajiem skatu punktiem. Pludmalē kalna pakājē atrodas bruņurupuču slimnīca, un dažreiz jūs varat būt liecinieki tam, ka izveseļojušies dzīvnieki tiek izlaisti jūrā.

Sirolo

Sirolo, Ankonas provincē Markes reģionā Itālijā

Kā teica mūsu gide, ja viņa dotos atvaļinājumā uz Marke, viņa būtu palikusi Sirolo. Sirolo, tāpat kā Numana, ir neliela pilsētiņa, kurā ir maz tūristu un ļoti gleznainas pludmales. No Ankonas līdz Sirolo var nokļūt ar autobusu. Viņi iet apmēram reizi stundā, un ceļš aizņems apmēram 40 minūtes. Pludmale šeit ir oļa, jūs varat iznomāt sauļošanās gultu. Lūdzu, ņemiet vērā, ka no kalna jums jākapj pa trepēm lejā uz pludmali, un atpakaļ jādodas augšup! Pilsētas centrālajā laukumā ir novērošanas klājs ar panorāmas skatu uz piekrasti. Sirolo atrodas kalnā, tāpēc šķiet, ka tas karājas virs jūras. Slavenākā piekrastes pludmale ir Divas māsas (Duo Sorelle) starp divām klintīm, kuras var sasniegt tikai pa jūru, īrējot transportlīdzekli vai pievienojoties ekskursiju grupai. Pašā pilsētā jūs varat redzēt Sv. Nikolaja baznīcu (Chisea di San Nicola da Bari) un Koneras Sv. Pētera baznīcu (Chiesa di San Pietro al Conero), ko uzcēluši benediktiešu mūki.

Kur paēst Sirolo: Da Silvio, restorāns uz kalna ar skatu uz jūru. Jārezervē iepriekš, vakaros ir novērota rinda.

Grotte del Cantinone, Osimo

Ozimo, Ankonas provincē Markes reģionā Itālijā

Internetā nav daudz informācijas par Ozimo, lai gan man personīgi tas šķita apmeklējuma un uzmanības vērts. Zem pilsētas ir izrakts eju un tuneļu tīkls Grotte del Cantinone, un tie ir daļēji pieejami apskatei. Sienas no blīva smilšakmens, pazemē pastāvīgi ir 80% mitruma. Sienām un griestiem ir savāds reljefs – tie saglabā cērtņu pēdas, ar kurām vietējie iedzīvotāji izraka ejas. Senatnē tā bija slepenu organizāciju (franciskāņu, templiešu un masonu)  tikšanās vieta, alās joprojām saglabājusies viņu simbolika. Tā atrodas blakus smieklīgajiem karavīru zīmējumiem, kuri tur patvērās kara laikā. Kopumā zem pilsētas ir vairāk nekā 10 km eju 5 līmeņos ar dziļumu no 5 līdz 15 m. Apmeklētājiem ir atvērta vecākā un dziļākā alas daļa, kas atrodas zem Di S. Giuseppe da Copertino bazilikas. Ekskursija ilgst aptuveni 40 minūtes, apskatei ir pieejami apmēram 300 m. Obligāta iepriekšējā rezervācija. Vairāk informācijas šeit.

Palazzo campana, Osimo

Ko vēl apskatīt Ozimo?

Pēc Ankonas bombardēšanas Otrā pasaules kara laikā reģiona administratīvais centrs tika pārcelts uz Ozimo. Papildus alām ir ievērības cienīgas Ozimo katedrāle (San Leopardo), rātsnams (Municipio) ar bez galvas statujām, Teatro La Nuova Fenice teātris – neoklasicisma zāle pagraba formā ar VIP ložām uz balkona, Palazzo campana pils. – Pilsētas kultūras centrs, kur regulāri tiek rīkotas izstādes, dārzs ar panorāmas platformu Giardini Piazza Nuova.

Ofīda

Ofīda (Ofida), Askoli Pičeno provincē Itālijas Marke reģionā

Ofīda ir slavena visā Itālijā ar rokām darinātajām mežģīnēm. Trīs mežģīņu amatniecēm ir uzcelts piemineklis-strūklaka, ir mežģīņu muzejs (Museo del Merletto a Tombolo), un pa ielām bieži var redzēt vecmāmiņas amatnieces, kuras nodarbojas ar mežģīņu izstrādājumu aušanu un pārdošanu. Lai gan man personīgi Ofīda paliks atmiņā ar seno Sv. Marijas baznīcu uz klints (Santa Maria della Rocca). Tā atrodas uz klints pilsētas augstākajā punktā. Iekšā senās daļēji restaurētās freskas, ko veidojis slavenais mākslinieks “Master from Offida”. Ir patīkami pastaigāties pa Ofīdas šaurajām ieliņām. Pilsētas galvenajā laukumā (Piazza del Popolo) atrodas Palazzo Communale un Ciu Ciu vīna veikals. Ja jūs dodaties uz šīm vietām pavasarī, nedēļu pirms Gavēņa jūs nokļūsiet Lu bov fint karnevālā, kur galvenā aktivitāte ir medīt buļļa mulāžu.

Santa Maria della Rocca, Ofīda

San Benedetto del Tronto, Askoli Pičeno provincē Markes reģionā Itālijā

San Benedetto del Tronto ir viens no lielākajiem kūrortiem piekrastē. Pludmalēm ar smalkām baltajām smiltīm ir piešķirti zilie karogi, ērtības un izklaides veidu ziņā to ir iemīlējušas ģimenes ar bērniem. Ērta ieeja jūrā, batuti, piepūšamās pilsētiņas, kempingi – bērniem šeit ir ko darīt! Gleznainā piecu kilometru promenāde, kas apstādīta ar 7000 palmām, pelnīja pilsētai iesauku “Palmu Rivjēra”. Ja vēlaties dažādot savas pludmales brīvdienas, ir iespēja apskatīt viduslaiku Torrione torni un katedrāli vai pastaigāties pa kalniem ar vīna dārziem.
Kur pusdienot San Benedetto del Tronto: Bagni Andrea pludmales restorāns