Braucieni uz Lietuvu vienmēr ir iespaidiem bagāti. Turklāt nav jābrauc pa pazīstamām vietām. Diez vai jūs kādu pārsteigs, ja apmeklēsit Krustu kalnu, Traķus, Viļņas Užupis vai Kuršu kāpas. Tūristi bieži vien tos apmeklē. Bet ir arī simtiem citu brīnišķīgu vietu, par kurām nav informācijas internetā, un tūristu grupas uz šejieni neved.

Pats es jau sen braukāju pa šo citu Lietuvu, tā joprojām mani pārsteidz. Bieži vien nepievilcīgas fasādes slēpj neparastus stāstus par dzīvi, mīlu un nāvi, jāprot tikai tās atrast!

Šoreiz pastāstīšu, kas notiek centrālajā Lietuvā. Uz šejieni es devos, lai apmeklētu Ukmerģes pilsētu, par kuru es jau biju rakstījis. Laiks man bija palicis, lai papētītu šīs senās pilsētiņas apkārtni, un es atradu daudz interesanta.

Deltuva, Vepri, Vaitkuškis – par šīm vietām pat paši lietuvieši nezina, un tikai manā blogā jūs varat palasīt par šīm brīnumvietām sīkāk!

leonpoles11
2.

Ja nogriezties no lielceļa Viļņa – Paņevēža pirmajā pagriezienā uz Ukmerģes pusi, tad varētu pabraukt garām nelielam ciemam Vaitkuškis (Vaitkuškės). Sākumā šī vieta liekas nepievilcīga. Bet šeit noteikti ir jāapskata senās muižas drupas.

leonpoles15
3.

Diemžēl, mūsdienās no greznas muižas, kas tika celta 1862. gadā neogotikas angļu stilā gandrīz nekas nav palicis. Kādreiz šeit bija ģimenes rezidence, te dzīvoja viena no bagātākajām poļu lietuviešu muižnieku Kosakovsku ģimene. Šie muižnieki bija slaveni ar savu kolekcionēšanas kaisli.

4.

Vaitkuška muižā atradās liels gleznu un mākslas darbu krājums no visas pasaules, kā arī bibliotēka ar 12 tūkstošiem sējumu. Diemžēl, divu pasaules karu laikā praktiski pilnībā šī muiža tika izpostīta. Nepatīkamais šīs vietas biogrāfijas fakts bija ebreju geto, kas šeit atradās 1941. gadā. Uz šejieni veda ebrejus no Ukmerģes pirms masveida nošaušanas blakus esošajā mežiņā.

5.

Līdz mūsdienām ir saglabājies pirms 40 gadiem pārbūvētais tornis un impozantas staļļu drupas. Bet pieeja pie šīm drupām ir ierobežota, jo teritorija ir nožogota un tas ir privātīpašums, tāpēc mēs šeit ilgi nekavējāmies.

leonpoles16
6.

Jau pēc Ukmerģes apmeklējuma mēs devāmies uz Jonavas pusi. Praktiski ideāls, līdzens asfalta ceļš tika klāts pagājušā gadsimta pasta trakta Sanktpēterburga – Varšava vietā. Šur tur līdz šim laikam ir saglabājušās tā laika stacijas nakšņošanai un zirgu maiņai. Bet man nozīmīgāk bija pagātnes kultūras mantojuma pieminekli.


7.

Deltuvas ciemā mēs apskatījām reformistu evaņģēlistu baznīcas drupas. Kādreiz bija ļoti populārs šis kristietības virziens Lietuvas Lielās Kņazistes muižnieku vidū, viņi aktīvi to izplatīja arī vietējiem iedzīvotājiem. Deltuvā dzīvoja liela evaņģēlistu draudze, kuriem vēl 1611. gadā tika uzcelta liela akmens baznīca par vietējā muižnieka ar baltkrievu uzvārdu Podbereskijs līdzekļiem.

leonpoles01
8.

Pēc divsimt gadiem, kad šīs zemes pārgāja Krievijas impērijas sastāvā, evaņģēlisms kļuva nepopulārs, tāpēc šajā baznīcā tika ierīkota noliktava un graudu veikals. Vēl pēc simts gadiem jau boļševiki sāka postīt masīvu celtni, meklējot dārgumus, un tad II Pasaules kara laikā vācieši uzsprindzināja ieejas baznīcas zvanu torni.

Šīs vietas vēsturiskajās hronikās tiek minētas “meža brāļu” nošaušanas pie baznīcas sienām jau pēckara Lietuvā. Līdz mūsdienām ir saglabājušās varenas viduslaiku akmens sienas, liekas, ka tām laiks nav noteicējs. Stāvēja gadsimtiem ilgi un vel stāvēs!

leonpoles02
9.

Tad mēs devāmies prom no Deltuvas uz priekšu kādus desmit kilometrus, pēc tam iegriezāmies vēl vienā interesantā vietā – Vepru ciemā (Vepriai).

leonpoles14
10.

Šai vieta ir ļoti sena vēsture un neparasta ainava. Tepat tek Šventojas upe, atrodas ezers un daži pauguri, uz kuriem kādreiz tika uzcelta koka pils.

leonpoles12
11.

Vēlāk pils vietā Šemetu grāfi uzcēla savu pili, taču no tās gandrīz nekas nav palicis. Ziemeļu kara laikā, pirms 300 gadiem,  zviedri sadedzināja un izpostīja pili. Drīzumā muiža tika uzcelta no jauna, taču citā vietā.
12.

Vepros atceras daudzus iepriekšējos īpašniekus. Te ir bijuši Kesgaili, Oginski, Šemeti, Tizenhauzi, tie paši Kosakovski un Pļateri.


13.

Vepriem ir arī sava romantiskā vēsture. 1840. gadā vietējā grāfa Kosakovska meita Pelageja apprecējās ar skotu vairognesēju, bijušo angļu militārā kuģa kapteini Aleksandra Bouera Sent Klairas Indijas Austrumu kompānijā. Kur gan grāfiene bija atradusi šo interesanto vīrieti, par to nekas nav zināms, bet, skatoties uz bildi zemāk, grāfienei netrūka vīriešu uzmanības.


14.

Vepru muižā laulātais pāris nodzīvoja piecpadsmit gadus. Tepat viņiem piedzima trīs dēli. Vietējie iedzīvotāji nosauca pašu skotu par Sankleru. Gan vīrs, gan sieva kaislīgi bija aizrāvušies ar glezniecību, vietējo muižu pārvēršot lielā gleznu galerijā. Tomēr, acīmredzami, Lietuvas klimats nebija viņiem piemērots. Drīzumā muiža bija pārdota, bet pati lietuviešu poļu skotu ģimene pārcēlās dzīvot Vācijā.


15.

Līdz mūsdienām ir diezgan labi saglabājusies galvenā muižas celtne klasiskajā stilā ar kolonnām.

leonpoles10
16.

Vēl pēc I Pasaules kara te tika iekārtota lauku saimniecības arodskola. Padomju laikos blakus uzbūvēja dažas kopmītnes. Tādu brīnumu! Šī arodskola vēl darbojas. Bet kopmītnēs sen jau nedzīvo studenti.

leonpoles18
17.

Pie ciema ir saglabājusies neliela kapliča, kas tika uzcelta vairāk nekā pirms 250 gadiem par godu lietuviešu poļu konfederātu uzvarai pār krievu karaspēku.

leonpoles13
18.

Vispār Vepriem ir liels potenciāls. Šī vieta varētu kļūt par jaunu kūrortu Lietuvā. Viss te ir. Tuvākā apkārtnē var apmeklēt lielāko meteorīta krāteri Lietuvā. Vietējos mežos ir paslēpušās bijušās padomju raķešu bāzes drupas.  Tā ir vieta vasām gaumēm un vēlmēm! Tikai pareiziem ļaudīm ar naudu te jāsāk rīkoties!

leonpoles17
19.

Mēs pabraucām pa nelielu Lietuvas daļu. Mani vienmēr pārsteidza, cik daudz interesantu stāstu slēpj tādas nomales. Laipni lūgti arī jūs pie mums! Domāju, ka Lietuvā Jūs atradīsit to, kas Jūs pārsteigs, iedvesmos un paliks atmiņā uz ilgu laiku…

Par bezmaksas Viļņas apskates objektiem varat lasīt šeit.

leonpoles07
20.

P.S. Sekojiet manai lappusei Facebook, VKontakte, kā arī Instagramā. Skatieties visas Baltijas valstu ziņas TravelBlog Baltic! Sekojiet līdzi maniem ceļojumiem pa Baltijas valstīm un visu pasauli! Sekojiet, lasiet, komentējiet!