- Viss par Tenerifi, un 7 iemesli šoziem apmeklēt šo salu - 26 October 2021
- Nedēļas nogale Šauļos. 15 interesantākās pilsētas vietas - 1 September 2021
- Vienīgais pasaulē Lietuvas Etnokosmoloģiskais muzejs - 24 April 2021
Draugi, nesen izdevās apmeklēt vienīgo pasaulē Etnokosmoloģisko muzeju, kas atrodas 60 km attālumā no Viļņas, blakus nelielai Lietuvas Moletu pilsētiņai. Šī muzeja rašanās aizved mūs uz pagājušā gadsimta 70. gadiem. Tajā laikā meklēja vietu jaunai Lietuvas astronomiskajai observatorijai. Moletu rajonā radījās etnokosmotoloģiskā ideja.
Tā kā vecajā Viļņas Universitātes observatorijā astronomisko novērojumu veikšana tika apgrūtināta gaismas, piesārņojuma, putekļu un dūmu dēļ, tika atlasīta šī vieta – Kuļoņu ciems pie Želvosas ezera, kuram ir pakava forma. Tad arī sākās celtniecība. Muzeja ideja ir lietuviešu tautas saikne ar debesīm, zvaigznēm, planētām un kosmosu kopumā.
Tas arī bija etnokosmoloģijas pirmsākumi. Tomēr pats termins “etnokosmoloģija” tika lietots vēlāk. 2008. gada novembrī pirmie apmeklētāji apmeklēja muzeju. Vērts atzīmēt, ka celtniecības darbi joprojām norit pilnā sparā! Iedarbināti divi pirmie teleskopi, drīzumā apmeklētāji varēs novērtēt skatu vietu muzeja augstākajā tornī un kafejnīcu. Tāpat tiek gatavota vēl viena ekspozīciju zāle. Bet par visu pēc kārtas.
Muzejs, var teikt, atrodas mežā, ciemā, ļoti gleznainā vietā.
Blakus burvīgas lauku mājiņas.
Interesanti, kāda ir vietējo iedzīvotāju attieksme pret tādu “kaimiņu” – muzeju?
Atgādinu, ka tas ir vienīgais muzejs pasaulē, un lietuvieši ļoti lepojas ar to.
Muzeja administratīvā ēka izskatās kā lidojošais šķīvis.
Skatoties uz šo fotogrāfiju, nāk prātā Majakovska frāze “Mēs visi atrodamies notekcaurulē, bet daži no mums skatās uz zvaigznēm”. Uz šī akmens ir uzraksts lietuviešu valodā: “No šejienes ikdienas rūpes ved pie zvaigznēm”.
Uzreiz teikšu, lai saprastu visu muzeja un ekspozīciju būtību, noteikti izmantojiet gida pakalpojumus! Muzejā bez gida jūs nesajutīsiet pat daļiņu no tā, pēc kā atbraucat. Gidi stāsta par muzeju trīs valodās – lietuviešu, angļu un krievu. Mūsu gids bija Valdis, viņš tik aizraujoši stāsta – klausītos stundām ilgi.
No NLO ēkas paveras muzeja torņi, uz kuriem tiek uzstādīti teleskopi.
Zināms, ka senie lietuvieši bija pagāni un var izsekot saikni ar kosmosu, sauli, debess ķermeņiem un debesi.
Muzeja eksponāti vēsta par šo saikni ar dažādiem piemēriem.
Tas ir īpatnējs kalendārs, no kura senie lietuvieši zināja, kad novākt ražu, kad ir labākais medību zvejas laiks un pat kad sākt gatavot malku ziemai!
Tāds pats kalendārs, kurā var, kārtīgi ielūkojoties, redzēt gadalaikus un visus divpadsmit mēnešus.
Pirmie mēraparāti un teleskopi:
Gids Valdis arī pastāstīs jums par mūsu galaktikas (un ne tikai!) interesantākajiem un skaistākajiem kosmiskajiem objektiem. Ticiet man, ļoti interesanti, pat ja jūs neaizraujaties ar astronomiju un īsti nezināt, kas ir gaismas gads.
Ļoti interesanti uzzināt par cilvēka kosmosa izpēti. Un par to jums pastāstīs muzejā:
Visiem apmeklētājiem, kas atbrauc grupās, lielā ekrānā demonstrē filmu. Tajā stāstīts par to, kas ir planētas, zvaigznes, galaktiku kopa, un kāds smilšu graudiņš izskatās cilvēks šajā milzīgajā pasaulē.
Tepat atrodas Eiropas lielākais apmeklētāju teleskops. Jūs varat vienoties un atbraukt vērot Mēnesi, Veneru un citus kosmiskos ķermeņus ar to. Tiesa, šeit daudz kas būs atkarīgs no laika apstākļiem.
Viena no interesantākajām vietām šajā muzejā ir slēgta novērošanas klāja. Drīzumā tiks atvērta zem klājas debess.
Saikne ar debesīm ir jūtama īpaši spēcīgi pa šī kupola logiem.
Lūk, lidojošais šķīvis no augšas:
Blakus tornis, kur atrodas otrais teleskops:
Nu, bet kur ir augsti, tur, acīmredzami, skaistas ainas:
Blakus muzejam ir iekārtots tematiskais parks, kur var pastaigāties: