Александр Алимов

Draugi, nesen izdevās apmeklēt vienīgo pasaulē Etnokosmoloģisko muzeju, kas atrodas 60 km attālumā no Viļņas, blakus nelielai Lietuvas Moletu pilsētiņai. Šī muzeja rašanās aizved mūs uz pagājušā gadsimta 70. gadiem. Tajā laikā meklēja vietu jaunai Lietuvas astronomiskajai observatorijai. Moletu rajonā radījās etnokosmotoloģiskā ideja.

Tā kā vecajā Viļņas Universitātes observatorijā astronomisko novērojumu veikšana tika apgrūtināta gaismas, piesārņojuma, putekļu un dūmu dēļ, tika atlasīta šī vieta – Kuļoņu ciems pie Želvosas ezera, kuram ir pakava forma. Tad arī sākās celtniecība. Muzeja ideja ir lietuviešu tautas saikne ar debesīm, zvaigznēm, planētām un kosmosu kopumā.

Tas arī bija etnokosmoloģijas pirmsākumi. Tomēr pats termins “etnokosmoloģija” tika lietots vēlāk. 2008. gada novembrī pirmie apmeklētāji apmeklēja muzeju. Vērts atzīmēt, ka celtniecības darbi joprojām norit pilnā sparā! Iedarbināti divi pirmie teleskopi, drīzumā apmeklētāji varēs novērtēt skatu vietu muzeja augstākajā tornī un kafejnīcu. Tāpat tiek gatavota vēl viena ekspozīciju zāle. Bet par visu pēc kārtas.

Muzejs, var teikt, atrodas mežā, ciemā, ļoti gleznainā vietā.

dscf2060

Blakus burvīgas lauku mājiņas.

dscf2064

Interesanti, kāda ir vietējo iedzīvotāju attieksme pret tādu “kaimiņu” – muzeju?

dscf2065

Atgādinu, ka tas ir vienīgais muzejs pasaulē, un lietuvieši ļoti lepojas ar to.

dscf2059

Muzeja administratīvā ēka izskatās kā lidojošais šķīvis.

dscf2052

Skatoties uz šo fotogrāfiju, nāk prātā Majakovska frāze “Mēs visi atrodamies notekcaurulē, bet daži no mums skatās uz zvaigznēm”. Uz šī akmens ir uzraksts lietuviešu valodā: “No šejienes ikdienas rūpes ved pie zvaigznēm”.

dscf2056

Uzreiz teikšu, lai saprastu visu muzeja un ekspozīciju būtību, noteikti izmantojiet gida pakalpojumus! Muzejā bez gida jūs nesajutīsiet pat daļiņu no tā, pēc kā atbraucat. Gidi stāsta par muzeju trīs valodās – lietuviešu, angļu un krievu. Mūsu gids bija Valdis, viņš tik aizraujoši stāsta – klausītos stundām ilgi.

dscf1984

No NLO ēkas paveras muzeja torņi, uz kuriem tiek uzstādīti teleskopi.

dscf1919

Zināms, ka senie lietuvieši bija pagāni un var izsekot saikni ar kosmosu, sauli, debess ķermeņiem un debesi.

dscf1934

Muzeja eksponāti vēsta par šo saikni ar dažādiem piemēriem.

dscf1935

Tas ir īpatnējs kalendārs, no kura senie lietuvieši zināja, kad novākt ražu, kad ir labākais medību zvejas laiks un pat kad sākt gatavot malku ziemai!

dscf1942

Tāds pats kalendārs, kurā var, kārtīgi ielūkojoties, redzēt gadalaikus un visus divpadsmit mēnešus.

dscf1944

Pirmie mēraparāti un teleskopi:

dscf1949

Gids Valdis arī pastāstīs jums par mūsu galaktikas (un ne tikai!) interesantākajiem un skaistākajiem kosmiskajiem objektiem. Ticiet man, ļoti interesanti, pat ja jūs neaizraujaties ar astronomiju un īsti nezināt, kas ir gaismas gads.

dscf1951

Ļoti interesanti uzzināt par cilvēka kosmosa izpēti. Un par to jums pastāstīs muzejā:

dscf1961dscf1962

Visiem apmeklētājiem, kas atbrauc grupās, lielā ekrānā demonstrē filmu. Tajā stāstīts par to, kas ir planētas, zvaigznes, galaktiku kopa, un kāds smilšu graudiņš izskatās cilvēks šajā milzīgajā pasaulē.

dscf1983

Tepat atrodas Eiropas lielākais apmeklētāju teleskops. Jūs varat vienoties un atbraukt vērot Mēnesi, Veneru un citus kosmiskos ķermeņus ar to. Tiesa, šeit daudz kas būs atkarīgs no laika apstākļiem.

dscf1999

Viena no interesantākajām vietām šajā muzejā ir slēgta novērošanas klāja. Drīzumā tiks atvērta zem klājas debess.

dscf2003

Saikne ar debesīm ir jūtama īpaši spēcīgi pa šī kupola logiem.

dscf1992

Lūk, lidojošais šķīvis no augšas:

dscf2006

Blakus tornis, kur atrodas otrais teleskops:

dscf2008

Nu, bet kur ir augsti, tur, acīmredzami, skaistas ainas:

dscf2009dscf2010dscf2011Blakus muzejam ir iekārtots tematiskais parks, kur var pastaigāties:

dscf2022dscf2024dscf2029Tuvākajā laikā parkā parādīsies jauni objekti.