Александр Алимов
Latest posts by Александр Алимов (see all)

Sveicināti! Turpinām apceļot Baltijas valstis. Man ļoti patīk mūsu Baltijas valstu province. Šovasar man izdevās apmeklēt Igaunijas salu Prangli, kas atrodas blakus Tallinai. Par to, ko apskatīt Tallinā kopā ar bērniem, es rakstīju šeit.

Sala ir ļoti interesanta. Salas platība ir tikai 7 kvadrātkilometri. Bet dzīve šeit nekad neapstājās. Šeit līdz mūsdienām dzīvo seno igauņu jūrnieku pēcteči. Tā ir vienīga sala Igaunijā, kur cilvēki nepārtraukti dzīvo jau vairāk par 600 gadiem. Šeit pastāvīgi dzīvo ap 130 cilvēku vasarā un ap 70  – ziemā. Jā, visā salā. Ir skola, kur mācās tikai 5 (!) bērni! Ar visu globalizāciju un attālo reģionu iedzīvotāju aizbraukšanu uz lielām pilsētām un kontinentu. Iesaku apmeklēt salu, ja esat Tallinā.

Kā nokļūt Pranglos?

Nokļūt salā ir viegli. Sala ģeogrāfiski ir viena no tuvākajām Tallinai. Katru dienu uz Prangliem brauc prāmis no Lepneme (Leppneeme) ostas, kas atrodas tikai 15 kilometru attālumā no Tallinas centra.

Biļetes cena uz vienu pusi ir 6 euro. Vietējiem valsts subsidē biļetes izmaksas, viņiem tā ir divreiz lētāka. Tā nav vienīga Igaunijas palīdzība salas iedzīvotājiem, zemāk pastāstīšu sīkāk. Ostā var atstāt auto autostāvvietā.

Lūk, šādi izskatās prāmis Wrango. Starp citu, prāmja nosaukums ir salas nosaukums zviedru valodā. Un krievu jūrnieki salu sauca to par Lielo Vrangelu. Baltijas jūrā vienai vietai var būt uzreiz 4 nosaukumi: somu, zviedru, igauņu un krievu.

Labā laikā visi pulcējas uz augšējā klāja.

Kopā ar tūristiem un vietējiem ar prāmi uz salu piegādā produktus un pirmās nepieciešamības preces. Liekas, ka vietējiem ļoti garšo alus.

Aiziet uz Prangliem! Starp citu, ar prāmi var pārvadāt arī automašīnas, taču šis pakalpojums ir pieejams tikai vietējiem.

Prangli – sala, kas ir saglabājusi zvejnieku ciema kultūru. Brīdinu uzreiz, paņemiet līdzi skaidru naudu. Salas viesnīcās, restorānos un veikalos tiek pieņemtas kartes. Taču, ja pazūd sakari, un tas nav retums, gādās, ka var nokļūt neērtā situācijā.

Lielāku salas daļu aizņem priežu mežs, kas mijas ar laukiem un milzīgiem akmeņiem. Sliedes laivu palaišanai uz ūdens ir atgādinājums par senām zvejnieku tradīcijām.

Salā mīt ap 40 putnu sugu, ja paveiksies, tad var ieraudzīt roņus. Pēc leģendām reiz Prangli bija pirātu sala, kuri dzīvoja tumšā egļu mežā. Lai tiktu vaļā no pirātiem, egļu mežs tika nodedzināts, un tā vietā izauga priežu mežs. Pirātu dārgumi nav atrasti līdz pat šim laikam. Sala sagaida visus viesus ar Ķelnes ostu.

Kā ceļot pa Pranglu salu?

Principā var ar divriteni apbraukt salu dienas laikā. Var paņemt to līdzi (papildus 1 euro biļetes cenai, un var vest tikai 10 divriteņu) vai iznomāt salā. Ar prāmi. Taču vislabākais variants – ar auto. Kaut gan Pranglos it vienīgs asfaltēts ceļš, tomēr kāds kolorīta transports te brauc! Igauņiem tas tika no kolhoza “Jaunsardze”. Tā ilgdzīvotāji – kravas auto, ar tiem pārvadā tūristus pa salu.

Vareni, ka igauņi apzinīgi nemaina transportu. Saikne ar senatni. Ļoti atmosfēriski!

Pranglu iedzīvotājiem vispār patīk pārsteigt viesus ar savu eksotisko transportu:

Tomēr man izdevās dabūt gandrīz VIP transportu. Aiziet uz salu!

Unikālās Pranglu apskates vietas

Ja jūs domājat, ka tā ir ātrās palīdzības stacija, jums ir taisnība. Tā ir. Šeit vispār nav policijas. Ja gādās kāda ārštata situācija, tad policija ierodas no kontinenta ar laivu vai atlido ar helikopteru. Vai nav vareni? Runā, ka pēdējais noziegums šeit ir bijis pirms 5-7 gadiem. Sadzīves slepkavība.

Bet tā ir vietējā skola, kurā mācās tikai (!) bērni. Liekas, ka pirmajā, trešajā, ceturtajā un piektajā klasē. Ātrā palīdzība, skola, subsīdijas prāmja biļetēm, atvieglojumi par elektrību un citi – valsts palīdzība. Protams, būtu vienkāršāk un lētāk visus pārcelt, tad Igaunija pazaudētu tik kolorīta apskates vietu. Jauni igauņi glabā mantojumu! Pat vietējie nesteidzas braukt prom. Viņiem ļoti patīk dzīvot salā. Apmēram puse salas iedzīvotāju pamet salu tikai ziemā – atgriežas kontinentā.

Tāpat kā pati sala, arī akmeņi un viļņi glabā daudz skumju stāstu, kurus cilvēki jau ir aizmirsuši. Bet ir viens, kuru te rūpīgi glabā. Kara laikā, 1941. gada 24. augustā šajos ūdeņos izvērsās īsta traģēdija. Šeit kuģis “Eestirand” nogrima. Pats lielākais Igaunijas flotes kuģis gāja no Tallinas uz Kronštadtu. Uz klāja bija 3500 cilvēku.

Blakus Prangliem kuģi panāca vācu lidmašīnas. Tajā trāpīja divas bumbas. Lai glābtu cilvēkus, kuģa kapteinis uzsvieda uz sēkļa. Salas iedzīvotāji glāba cietušos ar savām laivām un darīja, ko varēja. Taču tajā dienā ūdenī noslīka vairāk nekā 700 cilvēku.

Un tā ir ceļazīme mežā ar uzrakstu GAAS, tulkojumā no igauņu valodas “gāze”. Pranglos ir sava gāzes atradne!

Lūk, šādi izskatās šī konstrukcija, pat nezinu, kā to nosaukt. Vai nu tā ir caurule, vai gāzesvads. Īsāk sakot, dabasgāze no tā nāk daudzus gadus. Ir smaka. Var iedegt gāzi, bet neaizmirstiet to nodzēst, ejot prom, lai neizceltos ugunsgrēks, apkārt taču ir mežs.

Pats lielākais ledus akmens salā. Īsts milzis!

Kur var uzkost salā?

Droši vien, labākā vieta – Pranglu salas restorāns. Jaukā laikā iesaku ieturēt maltīti restorāna terasē.

Attiecīgi sliktos laika apstākļos – iekšā.

No restorāna terases paveras brīnišķīgs skats:

Salā ir arī citi restorāni.

Daži pat ar tādiem apsargiem:

Kur dzīvot Pranglos?

Ja nolēmāt palikt Pranglos ilgāk par dienu, tad šeit nav tik daudz izmitināšanās vietu. Vienīgais, izmitināties pie vietējiem, ir pāris iespēju īrēt māju. Bukingā tādu iespēju Pranglos vispār nav! Tātad par izmitināšanos ir jāpadomā.