Garas naktis, īsas apmākušās dienas, daudz darba, sezonas nomāktība – no šī visa ir glābiņš! Protams, var doties atvaļinājumā uz Kanaru salām, taču ne visiem tas der. Bet nedēļas nogalē aizbraukt ar mīļoto uz kādu mazpilsētu, pasēdēt restorānā, aiziet uz pirti ar baseinu un ieraudzīt kaut ko jaunu – tas ir tieši tas, kas ir vajadzīgs! Lietuvā daudz tādu variantu, Anīkšči ir populārākais.

Mēs ar sievu ievēelējāmies pēdējo variantu. Turklāt mūsu brauciens sakrita ar Ziemassvētku svinību sākumu un krāšņu vietējās jaungada eglītes atklāšanu. Mums izdevās lieliski pavadīt laiku, un tāpēc gribas uzreiz padalīties ar savu pieredzi, vēl jo vairāk pašu svarīgāko gada svētku priekšvakarā!

aniksciai19
2.

Viesnīcas Anīkščos

Pirmkārt, jāparūpējas par viesnīcu. Visiem maniem paziņām Anīkšči tiek saistās galvenokārt ar šai pilsētā vienīgo četrzvaigžņu viesnīcu SPA VILNIUS Anyksciai.

aniksciai14
3.

Šī vieta ir ideāla romantiskajai nedēļas nogalei. Te ir baseins ar dabīgu minerālūdeni, Spa procedūras, fantastisks restorāns, un apkārt – daba! Kas vēl ir vajadzīgs patīkamai atpūtai jebkurā gadalaikā!

aniksciai17
4.

Taču uz brīvdienām šī viesnīca ir pilna uz vairākiem mēnešiem. Jā, par divvietīgo jāmaksā no 90 eiro, tas jau ne katram pa kabatai. Kaimiņos var atrast vēl budžeta apartamentus un ģimenes viesnīcas.

aniksciai15
5.

Šoreiz mēs izvēlējāmies klasiku – trīszvaigžņu viesnīcu Nykscio Namai. Tā ir bijušā sporta viesnīca, līdz šim laikam te darbojas liela sporta zāle, fitnesa centrs; ir liela autostāvvieta, arī mežs tepat. Divvietīgā numura cena šeit ir divreiz zemāka, bet vietējās brokastis priecē ar savu dažādību.

aniksciai20
6.

Jā, šajā viesnīcā nav Spa un baseina, kas ir ārkārtīgi svarīgi mūsu lietainajā laikā. Bet šī problēma ir viegli risināma. Vakarā mēs ar sievu aizbraucām uz vietējo peldbaseinu Banginis.

aniksciai18
7.

Izņemot profesionālo baseinu, šeit ir arī pirtis un nelielais Spa. Cena ir demokrātiska – par 9 eiro var plunčāties un sildīties divas stundas. Tā ir maksimāla cena brīvdienu vakariem.

aniksciai28
8.

Restorāni un kafejnīcas Anīkščos

Anīkšču restorāni un kafejnīcas ir dazādas. Labākas vietas jāzina iepriekš, lai  pasargātu sevi ne nepatīkamiem pārsteigumiem. Man personīgi ļoti patika restorāns augstākminētajā viesnīcā SPA VILNIUS Anyksciai. Te ir brīnišķīgi, garšīgi, bet par dārgu un tālu no pilsētas centra.

aniksciai16
9.

Bet gastro-bārs Mandri Puodai (tulkojumā – Viltīgi Podi) man likās, ka tā ir tīri jauka vieta. Brīva, nepiespiesta gaisotne, dažāda un garšīga virtuve, oriģināls interjers – kas vēl vajadzīgs!

aniksciai22
10.

Turklāt bārs atrodas neparastā vietā – bijušajā saimniecības tirgū. Ārpusē ieeja ir saglabājusies labākos padomju provinces arhitektūras tradīcijās! Man likās, ka tā ir lieliska vieta gan lielām kompānijām, gan ģimenēm ar bērniem, gan iemīlējušies pārīšiem.

aniksciai23
11.

Vēl viena vieta, kas palika man atmiņā pēc mūsu brauciena uz Anīkščiem, ir bistro Pirmas Daugas, vai latviski Pirmais Asns. Tā ir ļoti mājīga, neliela kafejnīca, kas atrodas peldbaseina Banginis otrajā stāvā.

aniksciai21
12.

Te var viegli uzkost un izdzert svaigi spiesto smūtiju. Šajā kafejnīcā ir vienkāršs un veselīgs ēdiens, kā arī te pārdod ar rokām gatavotos saldumus, turklāt no ekoloģiskiem produktiem. Tieši tas, kas vajadzīgs pēc ūdens procedūrām!

aniksciai24
13.

Izklaides Anīkščos.

Vasarā pilsētā ir daudz izklaižu. Grezns mežs, Šventojas upe – viss ir tepat. Lūk, šeit var ieskatīties uz Anīkšču vasaras izklaižu iespējām. Bet ko darīt pilsētā, ja laika prognozes neļauj pastaigāties svaigā gaisā? Izrādās, ka Anīkščos ir pāris labu vietu atpūtas ziņā.

aniksciai27
14.

Man patīkamais atklājums bija vietējais šaursliežu dzelzceļa muzejs. Te izdevās saglabāt gandrīz ideālā stāvoklī atmosfēru, kura bija pirms vairāk nekā simts gadiem, kad šis dzelzceļš ar koka staciju tika uzbūvēts. Šajā muzejā ir vairāki paviljoni ar eksponātiem par transporta tematiku, edukācijas zāle un, protams, dažas vecas lokomotīves. Un vēl var pabraukāt ar drezīnu un dzelzceļa velosipēdu.

aniksciai29
15.

Visvairāk manā atmiņā palika muzeja direktors, kurš personīgi vadīja izzinošu ekskursiju. Viņš man šķita īsts entuziasts savā jomā!

aniksciai26
16.

Citam muzejam mēs uzklupām nejauši, pastaigājoties pa pilsētas centru. Mūsu uzmanību piesaistīja maza koka mājiņa zaļā krāsā. Uz virziena rādītāja bija norādīts, ka šeit atrodas Lietuvas bērnu rakstnieces Broni Butvilaites muzejs.

aniksciai08
17.

Domāju, ka jūs tāpat kā es par tādu dzirdat pirmoreiz. Taču tas nav svarīgi!

aniksciai09
18.

Muzejā mūs satika vietējā uzraudze, pacienāja ar tēju un pat parādīja, kā agrāk cepa tā saucamas Dieva maizītes – vafeles ar attēliņiem no Bībeles, kuras ir pieņemts sadalīt Ziemassvētkos katoļu baznīcās. Ļoti jauka un laipna sieviete, līdz ar to ekskursija bija interesanta un neaizmirstama.

aniksciai10
19.

Vēl viena interesanta vieta Anīkščos – vietējais Mākslu inkubators (Anyksciu Menu Inkubatorius). Tas atrodas senā koka mājā, netālu no centra.

aniksciai07
20.

Ēka tika atdota vietējiem amatniekiem un drēbniekiem. Ieeja ir brīva, bet Ziemassvētkos te sarīkots gadatirdziņš ar vietējo pilsētnieku rokdarbu darinājumiem.

aniksciai05
21.

Ērta vieta, lai atrastu oriģinālas dāvanas un suvenīrus. Un vienkārši ielūkoties, papļāpāt ar pilsētniekiem, pagaršot ko gardu – kāpēc gan ne!?

aniksciai06
22.

Ziemassvētki Anīkšču gaumē

Ja neesat lietas kurā, Lietuvā pašlaik īsts karš starp pilsētām, pilsētiņām un ciematiem. Episkās cīņās piedalās daudz nevienaldzīgu valsts iedzīvotāju, un arī viesu. Šajā kariņā viss notiek pa īstam – sprādzieni, skaņu efekti un sīva propaganda.

aniksciai02
23.

Šeit visi sacenšas, kam labākā un krāšņākā egle! Sākas ar Viļņu, kura jau trešo gadu pēc kārtas nokļūst Ziemassvētku egļu pasaules reitingos. Arī šogad galvaspilsēta pārsteidza visu pasauli ar tādu brīnišķīgu, bet tik aukstu Šahu Sniega Karalieni. Šo tendenci pārņēma vairākas Lietuvas pilsētas un mazpilsētas. Anīkšči arī cenšas neatpalikt.

aniksciai04
24.

Saprotot, ka Viļņu pārspēt neizdosies, vietējie veidotāji rīkojas citādāk. Pilsētas egle tika uzstādīta neparastā vietā – uz nelielas mākslīgas saliņas Šventojas upes vidū pie vietējā dambja. Tā ir ļoti gleznaina vieta, turklāt atrodas pašā Anīkšču centrā. Uz tās atklāšanu sapulcējās visi pilsētas iedzīvotāji.

aniksciai03
25.

Tepat arī sāka darboties Ziemassvētku pilsētiņa un atveras Kaledas veča rezidence. Netālu parkā vietējie amatnieki izveidoja pašdarinātu alternatīvu eglīšu aleju. Es neesmu ļoti neobjektīvs, tāpēc tajā vakarā es lieliski pastāigājos pa šo aleju, palūkojos salūtus, līdu apkārt līdzās anīkščiešiem, iedzeru karstvīnu un sajūtu visu tuvojošo Ziemassvētku burvību.

aniksciai01
26.

Nākamajā dienā iegriezāmies pie Lietuvas Salatēta viņa Anīkšču rezidencē. Sen neesmu sazinājies ar bārdainu vīrieti sarkanā cepurē.

aniksciai11
27.

Vajadzēja arī noskaitīt dzejolīti un nedaudz papļāpāt par ikdienas lietām. Salatētis bija malacis, un pat iedeva mums konfekti. Ilgāk kavēt rindu ar bērniņiem un viņu vecākiem es nespēju.

aniksciai13
28.

Kopsavilkums.

Ko lai es pasaku par Anīkščiem. Ļoti jauka pilsētiņa, pagaidaām vēl neieguva Lietuvas kurorta pilsētas statusu. Bet tas neliedz tai būt par skaistāko vietu valstī. Tā var vēl augt un daudz ko sasniegt. Taču skaidrs, ka tā ir uz pareiza ceļa, ja vien šeit ir labi pat lietainā decembrī! Ja esiet tuvu, noteikti iebrauciet!

aniksciai15
29.

P.S. Pierakstieties uz manu mājaslapu Facebook, Vkontakte, kā arī Instagram. Skatieties visas Baltijas valstu ziņas TravelBlogā. Sekojiet maniem ceļojumiem par Baltijas valstīm un visu pasauli! Ienāciet, pierakstieties, lasiet, komentējiet!