Gandrīz 27 miljardus sterliņu mārciņu (31,2 miljardus eiro) no Apvienotās Karalistes ekonomikas zaudēs, ja valdība atliks starptautisko ceļojumu atsākšanu līdz 17. maijam, norāda Pasaules ceļojumu un tūrisma padome (WTTC) .

Premjerministrs Boriss Džonsons noteica datumu, kad viņš pagājušajā nedēļā uzstājās ar ļoti gaidītā ceļveža prezentāciju. Saskaņā ar valdības plānu divas ģimenes varēs sazināties brīvā dabā no 29. marta – datuma, kuram, pēc daudzu domām, vajadzētu iezīmēt arī starptautisko ceļojumu sākumu.

Pēc viņu domām, atļaujot ceļojumus uz ārzemēm tikai septiņas nedēļas iepriekš, kas sakrīt ar Lieldienu brīvdienu pārtraukumu, varētu glābt grūtībās nonākušos uzņēmumus, kuru darbības joma cieši saistīta ar ceļojumiem un tūrismu. Tas varētu arī dot ļoti nepieciešamo stimulu ekonomikai.

Vai vakcīnas un testēšana varētu palīdzēt starptautiskos ceļojumos?

WTTC baidās, ka starptautisko ceļojumu atdzimšana aizkavēsies vēl par septiņām nedēļām, paātrinās nozares sabrukumu. Tas katru gadu dod ieguldījumu Lielbritānijas ekonomikā 2,3 miljardu eiro apmērā, nodrošina gandrīz četrus miljonus darbavietu.

Lai gan valdības straujā vakcīnu ieviešana ir plaši atzīta, pasaules tūrisma organizācija ir aicinājusi premjerministru sniegt lielāku skaidrību par to, kā izskatīsies 17. maijs. Tas ļautu uzņēmumiem sagatavoties atkārtotai palaišanai un patērētājiem ar pārliecību rezervēt biļetes.

Pastāv uzskats, ka starptautiskos ceļojumus var droši atsākt ar visaptverošu, koordinētu testēšanas režīmu izlidošanas un ierašanās laikā. Tas jādara līdzās globālajai vakcīnas ieviešanai, uzlabotiem veselības un higiēnas protokoliem. Viens no svarīgākajiem pasākumiem ir obligāta masku nēsāšana, kas, pēc ekspertu domām, var samazināt vīrusa pārnešanu par vairāk nekā 80 procentiem.

Vakcīnu pasu ieviešana varētu arī atbalstīt nozares atjaunošanu. Vakcinācijām un testēšanai līdzās citiem piesardzības pasākumiem vajadzētu novērst vispārējās karantīnas un novērst nepieciešamību pēc potenciāli mulsinošiem gaisa koridoriem, kas varētu ietekmēt cilvēku uzticību ceļošanai, apgalvo WTTC.