Kāpēc jāapmeklē Anīkšķi?

Ja jums ir apnikusi pilsētas burzma, jūs vēlaties peldēties siltos ezeros, gulēt vēsā meža ēnā vai izmēģināt sevi kādā ekstrēmā izklaidē, tad dodieties uz Lietuvas kūrorta teritoriju Anīkšķiem!

Sākotnēji šeit bija populārs kultūras tūrisms, jo pilsētā ir daudz vēsturisku vietu un vairāk nekā 20 muzeju. Laika gaitā parādījās dažādas izklaides bērniem un piedzīvojumu meklētājiem, tāpēc tagad Anīkščos ir patīkami atpūsties visai ģimenei!

Ko darīt Anīkščos?

1. Pastaigāties virs koku galotnēm “Medžių lajų takas” takā

Takas augstums sasniedz 21 metrus, tās garums – 300 metri. Maršruts sākas pie Lietuvas apmeklētākā dižakmeņa Puntukasa.


Pa ceļam ir trīspadsmit pieturas, kur apmeklētāji var iepazīties ar Lietuvas mežu daudzveidību. Četrpadsmitā pietura – novērošanas tornis 34 metru augstumā. No tā paveras panorāmas skats uz Šventoji upi un mežu, aiz kura redzami baznīcas torņi un skursteņi. Tiem, kas baidās no augstuma, šī taka var būt izaicinājums. Pārējie vienkārši baudīs skatu un uzņems skaistas bildes.


2. Vizināties ar dzelzceļa velosipēdu vai ar manuālo drezīnu Anīkšķu Šaursliežu dzelzceļa muzejā


Vai arī doties ceļojumā pa “Lietuvas Šveici” pa tērauda tiltu, kas 96 metru garumā stiepjas pāri Šventoji upei. Uz svētku svinēšanu ir iespēja pasūtīt teatrāli ērto atrakciju „uzbrukums vilcienam” un pārbaudīt savus draugu izturību. Muzejs atrodas atjaunotajā gadsimtu vecājā Anīkšķu dzelzceļa stacijas kompleksā.
Apskatei ir pieejami saziņas un signalizācijas līdzekļi, dažādas iekārtas, “Škoda” rūpnīcā ražotā lokomotīve „Dzeguze”. Ekskursijas cena: 3 € (skolēniem, studentiem un vecāka gadagājuma cilvēkiem – 2 €), vizināšanās ar manuālo drezīnu – 1 €.


3. Uzkāpt Anīkšķos augstākajā baznīcā Lietuvā

Sv. Matasa katoļu baznīca, kuras augstums sasniedz 79 metrus, ir aprīkota ar skatu platformu, no kuras paveras panorāmas skats uz Anīkšķu apkārtni. Skatu laukums atrodas labajā tornī 33 metru augstumā. Baznīca celta 1899.-1909. gados neogotikas stilā. Tajā var apskatīt dažādus mākslas pieminekļus.

4. Pabarot dzīvniekus no džipa loga Anīkšķu jaunajā safari parkā

Šeit jūs redzēsiet strausus, savvaļas govis, briežus un lamas, kas brīvi ganās pļavā. Šī safari īpatnība ir tāda, ka darbinieki jūs izvadās džipā pār milzīgu iežogotu teritoriju ar dzīvniekiem, iedos barību vai maizi, un dzīvnieki nāks klāt, lai pacienātos. Nepacietīgi strausi bāž galvas automašīnas salonā un mēģina izķert maizi no rokām. Jūs varat rezervēt braucienu, noklikšķinot šeit.

Papildus tam, šeit ir neliels dīķis ar pludmali, kafejnīca, kā arī iespēja palikt nakšņot villā. Atpūtniekiem tiek piedāvāts izmantot baseinu vai izīrēt saunu. Cenas un rezervācijas, ir iespējams apskatīt Booking.com vai oficiālajā tīmekļa vietnē.

5. Pārlidot ar ziplainu pāri Šventoji upei Dainuvas piedzīvojumu ielejā

Parkā ir 6 dažāda lieluma trases augstumā līdz 13 metriem. Bērnu taka ir pieejama no 6 līdz 11 gadiem.

6. Parkā “Dainuva” var izmēģināt arī brīvo kritienu no 13 metrus augstajām „The Big Swing” šūpolēm. Šī atrakcija noteikti nav piemērota tiem, kas baidās no augstuma! Varat pārliecināties paši, noskatoties video.

7. Sarīkot kartingu sacīkstes Anīkšķu “Motorsportas” brīvdabas trasē

Šie kartingi tiek uzskatīti par ātrākajiem un labākajiem Lietuvā. Cena par 5 apļiem – 7 €.

8. Apskatīt Invertēto māju un Labirintu parku Anīkšķos

Māja ir neliela un ieejas maksa ir tikai 2 €. Labirintu parku veido trīs dažādi vītolu labirinti un viens kukurūzas labirints. Cena pieaugušajiem – 4 €. Šeit atradīsiet arī uzkodu bāru, batutu, skatu platformu kokā, bērnu rotaļu laukumu, ūdens bumbu, šautuvi.

9. Nolaisties ar rodeļiem no Kalitos kalna Anīkšķos

Rodeļu trase strādā visu gadu. Tās garums ir 500 metri, un tā ir vienīgā šāda veida atrakcija Lietuvā.

10. Pastaigāties Anīkšķos pa promenādi gar garāko Lietuvas upi – Šventoji

Tulkots Sventoji nozīmē “Svēts”. Gar upi jūs varat braukt ar velosipēdu no Zirgu muzeja līdz Ceļam gar lapām. Takas garums ir 15 kilometri. Ūdens upē ir ļoti tīrs, peldēšanai ir aprīkotas pludmales.

11. Piedalīties radošajā meistarklasē Anīkšķu mākslas inkubatorā

Šī mākslas studija apvieno māksliniekus no dažādām jomām. Tur strādā 13 rezidenti – grafiskie dizaineri, fotogrāfi, dabīgās kosmētikas ražotāji, amatnieki, tekstila dizaineri, stikls un keramikas meistari. Mākslas inkubatorā ir iespējams reģistrēties uz meistarklasi un pamēģināt izgatavot dažādus izstrādājumus savām rokām. Ēkas otrajā pusē atrodas vēl divas atrakcijas (sk.tālāk).

12. Ienirt zemūdens pasaulē, slēpot vai ķert ekstrēmās sajūtas amerikāņu kalniņos vai nokļūt šaušanas spēlē – tas viss un vēl vairāk ir iespējams VR virtuālajā realitātē. Cenas – no 1 līdz 3 eiro par spēli.

13. Izbaudīt bezgalību “Cosmos” istabā Anīkšķos

Ilūziju istabā “Cosmos” Piena ceļš ar spoguļu, gaismas un mūzikas palīdzību tiek rādīta bezgalīgas telpas sajūta. Uz brīdi lieciet malā kameras un tālruņus un mēģiniet ieskatīties spoguļu dziļumos. Atrakcijas cena ir tikai pāris eiro. Starp citu, uz Rīgu līdzīgā kosmosa istaba tika atvesta tieši no Anīkšķiem.

14. Saskaitīt Rubiķu ezera salas no Bijeiķu novērošanas torņa

Ezerā ir tikai 16 salas, no torņa nav iespējams redzēt visu, bet skaidri redzamā dienā jūs redzēsiet Burbiskis un Machenis ciemus un Lyaluany un Dyabakei baznīcu torņus. Tornis atrodas netālu no Bieikiai pilskalna (kartē – Bijeiki pārskatagos bokštas).

Kopumā ezerā ir 16 salas, no torņa var redzēt tikai daļu no tiem. Saulainā un skaidrā laikā ir iespējams pamanīt trīs baznīcu – Debeiķu, Leļūņu un Alantas – torņus, kā arī Burbišku un Mačoņu ciemus. Kartē un navigācijā torni var atrast kā “Bijeikių apžvalgos bokštas”.

15. Apmeklēt vienu no pasākumiem, kas šogad norisināsies Anīkšķos. Piemēram, 23.jūnijā būs viens motokrosa čempionāta posms un 11.-14.jūlijā notika Starptautiskais alternatīvās mūzikas festivāls Devilstone. Sīkāka informācija un citi pasākumi ir atrodaia pilsētas oficiālajā tīmekļa vietnē.

Par to, kur garšīgi paēst un kur palikt pa nakti dabā, bet ar komfortu, mēs jums pastāstīsim nākamajā rakstā. Citu pilsētas apskates vietu vidū var arī atzīmēt viena no labākajām Lietuvas SPA viesnīcām  SPA Vilnius Anykščiai.