Astoņās zālēs ir tūkstošiem dažādu sadzīves un dzīvesveida priekšmetu. Kādus slāņus laika gaitā esam iemūžinājuši un aizmirsuši? Ko mēs varam no jauna atklāt pagātnē? – vaicāts Lietuvas Nacionālā muzeja preses relīzē.

No 24. marta. Vēstures namā darbību sākusī etnogrāfisko eksponātu krātuve-ekspozīcija pagaidām ir vienīgā Lietuvā – atvērta ne tikai zinātniekiem, bet arī īpašu tematisko ekskursiju dalībniekiem.

Lietuvas Nacionālā muzeja Vēstures nams, kas durvis vēra gandrīz pirms gada, līdz šim sarīkojis trīs nozīmīgas izstādes un vairākkārt aicinājis apmeklētājus uz dažādiem pasākumiem ar vietējiem un ārvalstu viesiem. Kā stāsta muzeja direktore Rūta Kačkute, Stāstu māja jau nostiprinājusies galvaspilsētas muzeju rindās.

“Pēc muzeja glabāto etnogrāfisko eksponātu nodošanas krātuvē-ekspozīcijā pabeidzām iecerētās Stāstu mājas koncepcijas realizāciju. Noliktavā glabājam un eksponējam lietuviešu sadzīves priekšmetus, kas lietoti sadzīvē pirms 200 un vairāk gadiem. Šeit – vienuviet – ir izņēmuma iespēja ne tikai zinātniekiem, bet arī apmeklētājiem aplūkot atsevišķu eksponātu kolekciju kopumu, mēģināt to aptvert ar skatienu un saprast mērogu un vērtību,” stāsta R. Kačkutė.

“Repozitorijā glabātie eksponāti liecina par Lietuvas zemnieku dzīvesveidu, kas nav atdalāms no viņu tā laika pasaules redzējuma. Tās ir relikvijas, kas atspoguļo dzīvi un būtni, konstruējot lietuviešu identitāti, bet izzūdot dabiskajā laika maiņā. Šodien tās ir jaunas iepazīšanās vērtas, lai pastāstītu, kādi semantiskie kodi tajos ir iekodēti,” saka Dr. Miglė Lebednikaitė.

Īpašajās ekskursijās, kuras vadīs muzeja etnogrāfi, apmeklētāji apskatīs visu Lietuvas Nacionālajā muzejā glabāto vārpstu un vārpstu, vērpšanas ripas un tradicionālās mēbeles. Mūsdienās tie iegūst nozīmi nevis kā darba rīki vai sadzīves priekšmeti, bet gan kā greznas interjera detaļas, kuru formas un ornamenti ir vērts izpētīt un analizēt ne tikai no mākslinieciskā viedokļa: un izrādīt mīlestību. Un daži eksponāti, piemēram, vārpstiņa, ko rotā vienpadsmitgadīgs gans, slavena dieviete vai pati meitene, piedāvā jaunu skatījumu, mazāk izpētītu un nepārrunātu tēmu un kontekstu slāņus.

Gribi zināt par visiem pēdējiem tūrisma jaunumiem – seko līdzi mūsu lappusei Facebook!

Avots: lrt.lt