Šīs brīnišķīgais koks aug netālu no mazas pilsētiņas Valdemārpils. Agrāk šīs pilsētiņas nosaukums bija Sasmaka, un tikai 1926. gadā tika devēta par godu Latvijas ekonomistam, publicistam un politiķim Krišjānim Valdemāram, kurš piedzima apkārtnē. Tāpēc liepai arī ir divi nosaukumi – Valdemārpils Elku liepa un Sasmakas Elku liepa. Iztulkojot šī vārda nozīmi, tas norāda uz to, ka tas ir kulta koks.

Найти его не сложно, надо свернуть с дороги номер P126 Валгале – Роя  (Valgale – Roja) и проехать ещё около 600 метров. Есть и указатель. Сначала нас встречает усадьба Сасмакас, построенная в 1886 году.

Blakus atrodas Sasmakas ezers, kurā mīt baltie amuri, bet parkā aug tā pati vecākā un resnākā Latvijas liepa.

Pie liepas guļ XVII gadsimta lielgabals.

Предполагают, что липе около 400 лет. Хотя специалисты посчитали, что обхват липы увеличивается на 3,5 см в год, так что липе должно быть 247 лет. То есть она была посажена около 1770 года. Но никто точно не знает сколько ей лет, поэтому я верю, что ей около четырёх столетий:).

Liepai ir ap 400 gadu. Kaut gan speciālisti ir aprēķinājuši, ka liepas apkārtmērs palielinās par 3,5 cm gadā, tātad liepai jābūt 247 gadi. Tas ir, tā tika iestādīta ap 1770. gadu. Taču neviens īsti nezina, cika tai ir gadu, tāpēc es ticu, ka tai ir ap cetrsimt gadsimtu ☺.

Pēdējo reizi liepas apkārtmēru mērīja 2014. gadā. Parasti stumbra diametru mēra 1,5 m augstumā, tā kā liepai šai vietā aug resni zari, tad nācās mērīt diametru 30 cm augstumā.

Tad stumbra diametrs bija 8,65 metri. 2010. gadā salūza viens liels zars, un tajā vietā pašlaik ir aizsegta ar skārdu. Pirms tam liepa izskatījās vēl daiļāka, stumbra diametrs bija 8,80 metri.

Koka augstums ir 25 metri. Lapotnes platība ir 320 kvadrātmetri. Zari sasnidz 12 metrus garuma. Škirna – liepa sirdsveidīga (Tilia cordata).

Šis koks pievelk un piepilda ar labu sajūtu. Uz šejieni ir vērts iebraukt, ja būsiet tuvumā…

P.S. Ienāciet manā lapā  facebook un Instagram. Sekojiet maniem ceļojumiem Travel emuārā. Skatieties, lasiet, komentējiet!

 

[tp_in_our_city_fly_shortcodes destination=RIX title=”Дешевые авиабилеты в Ригу” limit=5 paginate=true stops=0 one_way=false subid=”” currency=”EUR”]