Lielie kuģi, kas sabojāja ēku pamatus un Venēcijas ekoloģiju, no 1. augusta vairs nevar kuģot netālu no Svētā Marka laukuma, raksta Deutsche Welle.

Venēcijā stājās spēkā likums, kas aizliedz lieliem kuģiem ienākt lagūnā. No svētdienas, 1. augusta, lieli kruīza kuģi, kas pirms pandēmijas atveda uz pilsētu miljonus tūristu, vairs nevar iziet cauri Džudekas kanālam un kuģot Venēcijas centrālā Svētā Marka (San Marko) laukuma priekšā.

Aizliegums aizsargāt Venēcijas dabu un māksliniecisko integritāti

Likumu, kas aizliedz lieliem kuģiem iebraukt Venēcijā, Itālijas Ministru kabinets apstiprināja jūlija vidū. “Šis solis ir nepieciešams, lai aizsargātu dabu, ainavu, kā arī Venēcijas māksliniecisko un kultūras integritāti,” uzsvēra infrastruktūras ministrs Enriko Džovanīni. Itālijas Kultūras ministrijas vadītājs Dario Frančeskini šī likuma pieņemšanas dienu nosauca par vēsturisku.

Aizliegums attiecas uz kuģiem, kas atbilst vienam no šādiem kritērijiem: jauda pārsniedz 25 tūkstošus tonnu, garums pārsniedz 180 metrus vai augstums pārsniedz 35 metrus. Likums paredz izveidot fondu, lai izmaksātu kompensācijas uzņēmumiem un to darbiniekiem, kuri cietīs no ierobežojumiem.

Tikmēr Venēcijas katoļu patriarhs Frančesko Moralija atzinīgi novērtēja noteikto lielo kuģu aizliegumu Venēcijas lagūnā. Vienlaikus viņš pauda bažas par iespējamo darba zaudēšanu. “Mēs šeit runājam par ģimenēm, par cilvēku atalgojumu, kas nonākuši šausmīgās situācijās tagad vai nākotnē,” viņš teica Vatican News 31. jūlijā. Patriarhs arī atgādināja, ka Venēcija piedzīvoja divus sarežģītus gadus pandēmijas un ilgstošo augsta ūdens perioda dēļ, no kā cieta visa pilsēta.

UNESCO varētu iekļaut Venēciju “melnajā sarakstā”

Saskaņā ar mediju ziņojumiem Itālijas varas iestādes bija spiestas veikt šādu pasākumu, draudot izslēgt pilsētu no Pasaules mantojuma saraksta. Jūnijā UNESCO aicināja nekavējoties aizliegt lieliem kruīza kuģiem ienākt lagūnā un ļāva Venēciju iekļaut tā saucamajā melnajā sarakstā. Tas ietver pasaules mantojuma vietas, kas ir apdraudētas. 22. jūlijā UNESCO Pasaules mantojuma komitejas sesijā tika nolemts neiekļaut Venēciju “melnajā sarakstā”.

1987. gadā Venēcija un Venēcijas lagūna tika iekļautas pasaules mantojuma sarakstā. Kruīza kuģu radītie viļņi sabojāja ēku pamatus un apdraudēja lagūnas ekoloģisko līdzsvaru.

Gribi zināt par visiem pēdējiem tūrisma jaunumiem – seko līdzi mūsu lappusei Facebook!

Avots: turist.delfi.ee