Irina Mazurika
Мой Facebook

Vīna darīšana Itālijā parādījās tik sen, ka vēsturniekiem ir grūti noteikt šī notikuma precīzu laiku. Ir zināms, ka grieķi vīna ražošanas tradīcijas Itālijā ir aizsākuši vismaz pirms 3000 gadiem. Mūsdienās Itālija un vīns ir nedalāmas asociācijas. Vīns vairs nav tikai alkoholisks dzēriens, tas ir labu vakariņu (vai pat pusdienu) tradīcija un svarīga sastāvdaļa, kas ļauj atklāt un pasvītrot ēdienu garšu.

Loreto pilsētas vīna dārzi

Vīndarības tradīcijas Markes reģionā Itālijā

Marke atrodas Itālijas centrā Adrijas jūras piekrastē. Markes reģionā ir piecas provinces: galvaspilsēta Ankona, Pesaro, Mačerata, Fermo un Askoli Pičeno. Marke ir ko piedāvāt tūristiem ar dažādām gaumēm. Pludmales atpūta, pārgājieni, ģimenes izklaide, mācību ekskursijas ar vēsturiskās arhitektūras apskati un daudzas vīna darītavas. Es jau iepriekš stāstīju par to, kā tur nokļūt un ko apskatīt, savukārt, šajā rakstā dalīšos ar informāciju par vīna ražošanu un degustācijām.

Garofoli vīna darītava

Markes reģiona vīna darīšanas tradīcijas ir vēsturiski mainījušās, un, ja agrāk bija ierasts audzēt vīnogas uz žogiem vai koka, tagad tiek praktizēts ērtāks veids vertikāli audzēt vīnogulāju dubultajās arkās. Reģionā ir labi attīstīta sarkanvīnu ražošana, taču pēdējā laikā baltvīni iegūst arvien lielāku popularitāti.

Markes reģiona klimats

Reģions atrodas Itālijas centrā un stiepjas no Adrijas jūras līdz Apenīniem. Markes atrašanās vieta piekrastē un maigais jūras klimats ir ļoti labvēlīgi vīna ražošanai. Ziemā siltas jūras vēsmas aizsargā vīnogulāju no aukstuma, un vasarā atsvaidzina karstumā. Pateicoties daudzajām upēm, reģionā ir pietiekami daudz mitruma. Visi šie faktori nosaka Markes reģiona vīnu ļoti blīvo un piesātināto aromātu.

Ču Ču vīna darītava

Itālijas Markes reģiona vīnogu šķirnes

Pašlaik Markes reģionā ražo no 2 līdz 3 miljoniem hektolitru vīna gadā. Sarkanvīni: Aleatico, Montepulciano, Sangiovese, Vernaccia. Baltvīni: Biancame, Bombino Bianco, Malvasia del Chianti, Malvasia Bianca di Candia, Trebbiano Toscano, Verdicchio Bianco. Verdicchio tiek uzskatīts par vienu no labākajiem baltvīniem un ir kļuvis par vienu no Itālijas simboliem. Pudeles forma atgādina seno grieķu amforu. Populārākais sarkanvīns ir Rosso Conero.

Garofoli vīna darītava

Markes reģiona degustācijas un vīna darītavas

Ceļojuma laikā mēs apmeklējām trīs vīna darītavas, kur piedalījāmies degustācijās. Kā tas notiek? Visa grupa pulcējas pie kopīga galda, nogaršojot 2–4 vīnu veidus. Populāras uzkodas degustācijās ir olīvas, sieri, desas, prošutto, maizes nūjiņas. Ūdens vienmēr ir uz galda, jo, lai pilnībā izjustu katra dzēriena garšu, periodiski jāattīra garšas kārpiņas. Vīna darītavas vai veikala pārstāvis stāsta par katra vīna veida īpašībām, interesantiem faktiem un ražošanas vēsturi, atbild uz jautājumiem. Īpašnieka vislielākais lepnums un apmeklētāju interese ir vīna pagrabs ar dažāda lieluma koka mucām, kur vīna gaisā ir vīna smarža. Lielajās vīna darītavās ir arī iepakošanas darbnīcas un konveijeri.

Garofoli vīna darītava

1. Vīna darītava Garofoli (Garofoli)

Vecākā vīna darītava Markes reģionā ir Garofoli. Viņi bija vieni no pirmajiem reģionā, kas pētīja saikni starp vīna garšu, tā nogatavināšanos un apstākļiem, kādos ogas aug. Garofoli vīnogu lauku kopējā platība pārsniedz 80 hektārus (57 hektāri ir viņu īpašumā un 25 hektāri tiek iznomāti). Zīmola filozofija ir popularizēt ne tikai vīnu, bet arī kopumā Itālijas kultūru un tradīcijas. Tāpēc no 27 vīna veidiem, kurus ražo Garofoli, visi, izņemot vienu, ir ražoti tikai no vietējām vīnogu šķirnēm. Vispopulārākais vīns ir baltais Podium, kas saņēmis vairākas prestižas balvas.

Garofoli vīna darītava

Stāsts par Garofoli ir piecu vīndaru paaudžu vēsture. Jau tagad šīs markas vīnu var iegādāties visos pasaules kontinentos. Galvenā mītne atrodas Loreto, Ankonas provincē. Ekskursijas laikā apskatījām pagrabu ar dažāda lieluma mucām, ražošanas telpām, ierīci, kas veido šampanieša burbuļus. Firms veikalā jūs varat iegādāties gan vīnu, gan citus vietējos produktus. Degustācijas maksā no 6 līdz 20 eiro, ilgums no 30 minūtēm līdz stundai, atkarībā no izvēlētās programmas. Obligāta iepriekšēja reģistrācija! Informācija par visiem ekskursiju un degustācijas piedāvājumiem ir pieejama mājas lapā.

Garofoli vīna darītava

2. Dabīgā vīna darītava Malakari (Malacari)

Vīna darītava Malakari atrodas nelielā Ofanjas pilsētā Ankonas provincē vecajā muižā “Villa Malacari”. Viņi specializējas augstas kvalitātes vīnu ražošanā un nodrošina pilnīgu ražošanas kontroli. Ģimenes uzņēmums veic visus darbības posmus: stādīšanu, audzēšanu un novākšanu, vīnogu pārstrādi vīnā, izturēšanu ozolkoka mucās, pildīšanu pudelēs un nogatavināšanu. Tiek izmantotas tikai vīnogas no Malakari vīna dārziem, kas garantē vīnogu gatavību un kvalitāti.

Degustācija Malakari vīna darītavā

Pašlaik biznesu pārvalda Alessandro Starrabba Malacari, viņš personīgi vadīja mums degustāciju un vairākas reizes uzsvēra, ka vīna darītava pievērš lielu uzmanību dabiskai bioloģiskai ražošanai. Malacari gadā saražo aptuveni 80 000 pudeļu. 50% vīna tiek pārdoti Itālijā, pārējie – Šveicē, Austrijā, Holandē, Beļģijā, Vācijā, Luksemburgā, Lielbritānijā, Dānijā, Norvēģijā, Zviedrijā, Igaunijā, Polijā, ASV un Honkongā.

Malakari vīna darītava

Muiža ir saistīta ar Vīna tūrisma kustību (Movimento del Turismo del Vino) un piedalās daudzos reklāmas pasākumos, kas saistīti ar agrotūrismu. Jūs varat ierasties Villa Malakari ne tikai nobaudīt vīnu, bet arī pārnakšņot. Villu uzcēla 1668. gadā Andrea Malacari. Vēsturisos interjeros ir visas nepieciešamās ērtības, skaisti saulrieti un skati no pakalna virsotnes, gleznainā apkārtne. Pirmajā stāvā atrodas pagrabi, bet pirmajā stāvā staļļi, eļļas darbnīca un mucu remonta darbnīca. Novērtējot skaistumu un oriģinalitāti, Itālijas Mākslinieciskā mantojuma biedrība Villa Malacari atzina par vēsturisku un arhitektūras mantojumu.

Villa Malacari

No otrdienas līdz sestdienai no 15:30 līdz 19:30 villā var nogaršot un iegādāties Malakari vīnu tieši uz vietas villā. Par citu laiku vai degustācijām un ekskursijām grupām jāvienojas atsevišķi. Kontakti saziņai ar vīna darītavas pārstāvjiem ir mājas lapā. Savukārt, Bukingā ir iespējams rezervēt numuru villā.

Malakari vīna darītava

3. Vegānu vīns Ču Ču vīna salons

Mēs apmeklējām Ču Ču vīna salonu Ofidā Piazza del Popolo galvenajā laukumā. Vīna darītavu 1970. gadā nodibināja Natalino Bartolomei un viņa sieva Anna, mūsu laikā ģimenes biznesu turpina dēli Massimiliano un Valters. Ču Ču ir ģimenes mīļvārds. Vīna dārzu platība pārsniedz 130 hektārus, tur audzē dažādas organisko vīnogu šķirnes. Vīni ir oficiāli sertificēti kā bioloģisks un vegāns produkts. Kā izrādījās, ne visi vīni ir piemēroti vegāniem un pat veģetāriešiem nevis sastāva, bet gan ražošanas metodes dēļ. Ražošanas procesā Ču Ču vīni nesaskaras ar dzīvnieku vai piena izcelsmes produktiem, savukārt, citās vīna darītavās dzēriena filtrēšanai bieži izmanto olu baltumus, želatīnu vai kazeīnu.

Ču Ču vīna salons

Ču Ču piedāvā plašu sarkano, balto un dzirkstošo vīnu klāstu, kas iegūti bez ķīmisku mēslojumu vai herbicīdu palīdzības. Pēc mana viedokļa, sausais šampanietis un sausais sarkanvīns Ču Ču – divi no labākajiem vīniem, ko jebkad esmu garšojusi. Tiem ir ļoti bagāts, bet smalks aromāts un patīkama pēcgarša. Ču Ču ražošanā izmanto Markes reģiona vietējo šķirņu vīnogas – Pecorino (Pecorino) un Paserrina (Passerina), kā arī plaši pazīstamas, piemēram, Pinot (Pinot) un Chardonnay (Chardonnay). Vīna salons Ofidā piedāvā ekskursiju ar gidu un degustāciju. Kā uzkodu viņi pasniedza olive ascolana, pildītas apceptas olīvas, kas raksturīgas šim reģionam. Ekskursijas ieriekš jārezervē, papildus informācija un kontkti mājas lapā.

Ču Ču vīna darītava

Katra vīna darītava ir interesanta un unikāla! Markes reģions Itālijā ir lieliski piemērots vīna tūrismam. Šeit vīns tiek uzskatīts par kultūras vērtību, un būs iespēja uzzināt par visiem smalkumiem. Lai iegūtu papildinformāciju par to, ko vēl vajadzētu apskatīt Markes reģionā, lasiet mūsu nākamo rakstu.

Vai vēlaties redzēt vēl ko interesantu? Esiet laipni gaidīti manos blogos par ceļojumiem Instagramā un Feisbukā. Publicēju tur foto atskaites par skaistajām un neparastajām Latvijas vietām un izklaides iespējām. Uz tikšanos!

Parakstieties uz TravelBlog jaunumiem un lasiet par ceļošanu Baltijas valstīs un visā pasaulē, šeit jūs atradīsiet daudz ko interesantu! Lasiet, komentējiet un dalieties ar saviem iespaidiem!